لینک های دسترسی

نتایج حدود نصف آرای انتخابات ریاست جمهوری اعلان شد


نتایج ابتدائیه انتخابات ریاست جمهوری 4 ثور اعلان می گردد

نتایج ابتدائیه انتخابات ریاست جمهوری 4 ثور اعلان می گردد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج ۴۹،۶۷ در صد آرای انتخابات ریاست جمهوری را اعلان کرد. احمد یوسف نورستانی، رئیس این کمیسیون شام یکشنبه به خبرنگاران گفت نتایج اعلان شده تماماً از "آرای پاک" است.

بر اساس آمار اعلان شده داکتر عبدالله عبدالله با داشتن ۴۴،۴ در صد آرای شمار شده از هفت نامزد دیگر جلوتر است. دومین نامزد پیشتاز اشرف غنی احمدزی است که ۳۳،۲ در صد آرای شمار شده را از آن خود کرده است. هر دو نامزد پیشتاز بیشتر از یک میلیون رای دارند.

زلمی رسول با داشتن ۱۰.۲۸ در صد آرای حساب شده در جایگاه سوم و عبدرب رسول سیاف با داشتن حدود ۷ در صد آرا در موقف چهارم جا گرفته است.

قطب الدین هلال ۲،۷۴ در صد، گل آغا شیرزی ۱،۶۱در صد، داوود سلطانزوی ۰،۴۹ در صد و هدایت امین ارسلا ۰،۲۴ در صد آرای حساب شده را دارند.

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان گفت نتایج ابتدائیه انتخابات ریاست جمهوری بتاریخ چهار ماه ثور اعلان خواهد گردید.

از آرای اعلان شده مشخص می گردد که تا حال هیچ کدام از هشت نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برندهء نیست چون ۵۰ فیصد جمع یک رای را در اختیار ندارد. هرگاه هیچ نامزدی این فیصدی را حاصل نموده نتواند، بر اساس قوانین افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری میان دو نامزد پیشتاز به دور دوم کشانیده خواهد شد.

مقام ها در کمیسیون انتخابات افغانستان گفته اند که برای انجام دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، آمادگی دارند.
XS
SM
MD
LG