لینک های دسترسی

واکنش مردم در مورد مذاکرات صلح با طالبان در دوحه


مردم در جاده های شهر کابل نسبت به مذاکرات صلح ، احساسات متفاوتی داشتند.

افغان ها در مورد مذاکرات صلح حکومت افغانستان با طالبان در قطر نظریات مختلف ارائه کرده اند.

افغانها درمورد حرکت به سوی مذاکرا ت صلح میان حکومت افغانستان و طالبان که در قطر برگزار می شود، نظریات متفاوتی ارائه نمودند .
طالبان با توجه به برگزاری بحث و مذاکره با مقامات ایالات متحده به روز پنجشنبه گذشته ، در اصل باعث بالابردن سطح امیدواری ها در پایان دادن به جنگ دوازده ساله در افغانستان شدند.
اما جلسه این روند وقتی لغو گردید که حکومت افغانستان در مورد افتتاح دفتر طالبان در کشور خلیج با لوحه ای آن و با بلند کردن بیرق طالبان درفراز آن عمارت ، اعتراض نمود.
مردم در جاده های شهر کابل نسبت به مذاکرات صلح ، احساسات متفاوتی داشتند.
عضو دفتر سیاسی طالبان این گفته را که دفتر سیاسی امارت اسلامی از حذف کردن بیرق و لوحه رضایت نشان داده است، بی اساس میخواند و میگوید که درین اواخر با او مصاحبه ای هم نشده است.
بیرق و لوحه طالبان در اواخر هفته گذشته از ساختمان برداشته شد و تلاشهای دیپلوماتیک برای حل و فصل اختلافات جریان یافت. حکومت افغانستان شکایت خود را درمورد دفترابراز داشته گفت : مراسم افتتاح دفتر طالبان باعث لغو پیشرفت وچگونگی این مذاکرات شد. درحالیکه مردم در جاده های شهر کابل نسبت به مذاکرات صلح،احساسات متفاوتی داشتند، جانان موسی زی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت:
"ما برای تعامل با طالبان از طریق مذاکرات در دفتر دوحه با اطمینانی که از سوی ایالات متحده به دولت افغانستان داده شده ، آماده هستیم. اما مذاکرات رسمی صرف بین شورای عالی صلح و طالبان صورت خواهد گرفت. بنابراین مذاکرات رسمی در زمینه روند صلح می تواند تنها در صورتی انجام شود که بین شورای عالی صلح و نماینده مجاز طالبان باشد. و ترجیح ما این است که کسانی که در مذاکرات شرکت میکنند پس از مرحله اولیه،محل مذاکره در داخل افغانستان باشد.''

ایالات متحده و قطر گفته اند که: طالبان از قبل با یک نام از قبل انتخاب شده برای دفترشان در قطر موافقت کرده بودند، اما این موافقه در مراسم افتتاحیه از سوی طالبان نقض گردیده است. سپس طالبان اعلام داشتند که این اقدام آن با توافق حکومت قطر انجام شده است. حکومت قطر در زمینه پاسخ فوری ارائه نکرده است.

XS
SM
MD
LG