لینک های دسترسی

نگرانی سازمان ملل از استعمال سلاح کیمیایی در سوریه


تصاویر به نشر رسیده در جمعی از رسانه ها، کودکانی را نشان میدهد که ادعا میشود با گاز مهلک مسموم شده اند
بر اساس یکی از گزارشها تعداد از مسموم شدگان بیش از ١٣٠٠ نفر گفته شده است. این ادعا را نمیتوان مستقلاً تائید کرد. اما اگر تائید گردد، بدترین حمله کیمیاوی در چندین دهه در جهان محسوب خواهد شد.
فعالان میگویند راکتهای نیروهای حکومتی مجهز با سرگلوله های کیمیاوی به روز چهارشنبه محلات تحت کنترول شورشیان را هدف قرار داد. خبرگزاری رویتر قادر به تائید مستقلانه این ادعا نیست.
لورن فبیو وزیر خارجه فرانسه امروز پنجشنبه گفت اگر ثابت گردد که رژیم بشار الاسد سلاح کیمیاوی را استعمال کرده، احتمال آن موجود است که در واکنش مقابل سوریه، از قوه کار گرفته شود. وی اضافه نمود در ان صورت موقف اینست که باید یک عکس العمل نشان داده شود. به این معنی نه که ما به سوریه عسکر میفرستیم. اما یک واکنش باید صورت بگیرد. البته نه تنها تقبیح این عمل به سطح بین المللی، بلکه واکنش در قالب قوه نیز نشان داده شود.
یان الیسون معاون سرمنشی ملل متحد بروز چهارشنبه بعد از جلسه فوری شورای امنیت ملل متحد در مورد سوریه گفت استفاده از اسلحه کیمیاوی در حومه شهر دمشق بیانگر گسترش جدی در جنگ خواهد بود و عواقب جدی بشری را در پی خواهد داشت
ماریا کریستینا پرسه وال رئیس دوره یی شورای امنیت که از ارجنتاین است، گفت همه اعضای شورای امنیت بر این موضوع اتفاق نظر دارند که هرگونه استفاده از اسلحه کیمیاوی توسط هر گروهی تخطی از قوانین بین المللی محسوب می شود.
نیروهای مخالف و فعالان میگویند حد اقل ١٣٦ نفر که کودکان زیادی نیز در آن شامل اند به روز چهارشنبه در اثر حمله کمیایی در حومه دمشق کشته شده اند. پناهندگان سوری امروز در لبنان به گزارش های حمله توسط اسلحه کیمیاوی در سوریه واکنش خشمگینی نشان دادند.
ام یاسر یک پناهنهد سوری در لبنان گفت بشار مردم ما را در سوریه کشت. تمام سوریه در اتش جنگ میسوزد و عربها تماشا میکنند و هیچ کاری نمیکنند.
تصاویر ویدیویی که از سوی افراد غیرحرفه یی گرفته شده، نشان میدهد که اطفال و سایر قربانیان در یک شفاخانه تداوی میشوند. حکومت سوریه اتهامات استفاده از اسلحه کیمیاوی را رد می کند. انها مخالفین را بر تلاش منحرف کردن اذهان مفتشین ملل متحد برای ادعای حکومت سوریه مبنی بر اینکه شورشیان در اوایل امسال از اسلحه کیمیاوی استفاده کرده بودند، متهم میکنند.
XS
SM
MD
LG