لینک های دسترسی

امریکا: شواهد استعمال گاز سرین در سوریه وجود داردجان کری وزیر خارجه ایالات متحده امریکا روز یکشنبه گفت ازمایشات برای استفاده از گاز سرین در حمله ای در حومه دمشق در حالی مثبت ثابت گردیده که ایالات متحده امریکا سعی میکند یک قضیه قوی را برای اجازه کانگرس جهت حمله بر سوریه پیشکش نماید. اقای کری این سخنان را در مصاحبه با برنامه تلویزیون ان بی سی «میت د پرس» بیان داشته است.

اقای کری از تصمیم بارک اوباما مبنی بر تقاضای تصویب اقدام نظامی از سوی کانگرس دفاع نمود.

رئیس جمهور امریکا تصمیم گرفته که ایالات متحده امریکا باید علیهء رژیم بشارالاسد اقدام نظامی کند. رئیس جمهور بارک اوباما همچنین گفت که به اساس مقام های نظامی این کشور، ماموریت نظامی امریکا از لحاظ زمانی حساس نخواهد بود، یعنی می تواند فردا، یک هفته بعد یا یک ماه بعد انجام شود. رئیس جمهور ایالات متحده امریکا گفت که او بخاطر استفاده از نیروی نظامی علیه رژیم سوریه، خواستار اجازه کانگرس خواهد شد. اما اعضای کانگرس در نظر دارند تا بعد از ختم تعطیلات و آغاز کارشان در ماه سپتمبر، درمورد مداخله نظامی ایالات متحده در سوریه بحث نمایند.

اقای اوباما انچه را دو هفته قبل در دمشق اتفاق افتاده بود بدترین حمله اسلحه کیمیایی قرن بیست یکم خطاب کرد و گفت ایالات متحده امریکا نباید از این عمل چشم پوشی کند. اقای اوباما گفت «اگر ما مسولیت خود در برابر این عمل شنیع انجام ندهیم، این در برابر دیگران که به مقررات اساسی بین المللی توهین میکنند در مورد عزم و اراده ما چه خواهند گفت، در در برابر حکومتهای که میخواهند اسلحه ذروی تولید کنند؟ در برابر دهشت افگنانیکه اسلحه بیالوژیکی را گسترش میدهد؟ و در برابر نظامیانیکه نسل کشی میکنند؟»
سعود ال فیصل وزیر خارجه عربستان سعودی میگوید کشورش از تهاجم نظامی امریکا بر سوریه حمایت خواهد کرد در صورتیکه مردم سوریه نیز خواهان ان باشند.
این در حالیست که علاوالدین بوروجردی رئیس کمیته پارلمان ایران در بخش امنیت ملی به روز شنبه جهت مذاکره با مقامات سوری به دمشق مواصلت نمود. انتظار میرود که اقای بوروجردی در جریان سفر دو روزه اش با رئیس جمهور بشارالاسد نیز دیدار نماید.

روز بین المللی دعا صلح برای سوریه

اتحادیه عرب به دنبال نشر اعلامیه های مختلف از سوی رهبران جهان در مورد حمله احتمالی بر سوریه امروز یک جلسه فوری را برگزار نموده که در ان استفاده از اسحله کیمیاوی در سوریه را تقبیح نموده است. از سوی دیگر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان در حالیکه هزاران نفر در واتیکان تجمع نمودند بودند امروز را روز بین المللی دعا برای صلح در سوریه اعلان نمود. پاپ فرانسیس خواستار راه حل صلح امیز در بحران سوریه شد.
در عین حال ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بروز شنبه در بیانیه ای حمایت خود را ا حکومت بشار الاسد اعلان نمود و از امریکا خواست که به گروه مفتشین ملل متحد اجازه دهد تا یافته های خویش را تقدیم کند. اقای پوتین گفت «منطق به استدلال ضرورت ندارد. نیروهای حکومتی سوریه پیشروی میکنند، در برخیر مناطق انها شورشیان را محاصره کرده اند، تحت چنین وضعیت دادن کارت پیروزی به کسیکه بطور منظم فریاد از مداخله نظامی میزند، یاوه سرای است. این به هیج منطق تطابقت ندارد به خصوص در روز مواصلت مفتشین ملل متحد، بناً من قانع هستم که این فقط تحریک توسط کسانی است که میخواهند کشورهای دیگر را در بحران سوریه دخیل سازند، کسانیکه خواهان حمایت از بازیگران قدرتمند بین المللی، در قدم نخست ایالات متحده امریکا اند.»حکومت سوریه هرگونه دخالت در حملات با سلاح کیمیایی را رد کرده است. ایالات متحده می گوید که گزارشات استخبارتی آن کشور نشان می دهد حمله سلاح کیمیاوی توسط رژیم بشار الاسد انجام شده و به گفته مقام های امریکایی در این حمله بیش از 1000 تن بشمول کودکان کشته شده است.
XS
SM
MD
LG