لینک های دسترسی

Breaking News

اسرائیل: در قبال برنامه ذروی ایران نگرانیمبنیامین نتنیاهو صدراعظم اسراییل در آغاز سفرش به ایالات متحده، دیروز در قصر سفید با رئیس جمهور اوباما دیدار کرد. رئیس جمهور اوباما درین دیدار به وی اطمینان داد که ایالات متحده در مذاکرات هسته ای با ایران، با چشم باز مراقب خواهد بود. اقای اوباما گفت: «قبلاً نیز گفته بودم و بار دیگر تکرار خواهم کرد از هیچ گزینه ای، به شمول استفاده اقدام نظامی صرف نظر نخواهیم کرد.»

اما رهبر اسراییلی بر اقدام شدیدتر اصرار ورزید. صدر اعظم اسراییل گفت: «اسراییل شدیداً به این باورمند است که اگر ایران در جریان مذاکرات به انکشاف برنامه هسته ای اش ادامه دهد، تعزیرات بر آن کشور باید تشدید یابد.»

موضعگیری سرسختانۀ اقای نتیاهو و باور وی بر این که ایران فعالانه در پی تولید اسلحه است، پدیده ای تازه ای نیست. سال گذشته وی خطابه اش را در مجمع عمومی ملل متحد دقیقاً برای کشیدن خط سرخ برای فعالیت های هسته ای ایران وقف نمود. اسراییل به دستگیری اخیر یک جاسوس مشکوک ایران به مثآبه سند اشاره کرد که تا هنوز نمیتوان به تهران اعتماد کرد. جو سیرینسیون از موسسۀ پلافشیرز میگوید: «انها معتقد نیستند که سازگاری با ایران ممکن باشد. انها فکر میکنند که یگانه راه حل اقدام نظامی است. بناً هدف از پالیسی صدراعظم نتنیاهو توقف یک معامله گفتگو شده است.»

اما مایکل اوهنلون از انستیتوت بروکنز راجع به راهی که آقای نتنیاهو در پیش گرفته، هوشدار میدهد. اقای اوهنلون گفت: «اگر چنین به نظر برسد که او حتی خواستار سعی ایالات متحده به سازگاری نیست، حتی نمیخواهد که ما برای رسیدن به یک معامله تلاش کنیم، نا معقول است.»

به نظر میرسد که ایران حرکات اسراییل را از نزدیک نظاره میکند. تحلیلگران به مصاحبه های اخیر رئیس جمهور حسن روحانی اشاره میکنند که در آن محتاطانه گفت، حد اقل یکی از کوره های اتمی ایران نیز به این زودی ها که مردم فکر میکنند، به فعالیت آغاز نخواهد کرد.
((اغاز فعالیت کوره اراک لزوماً باعث واکنش اسرائیلی میشود. انها از قبل دو دستگاه را در شرق میانه بمبارد کرده اند؛ یکی در عراق ودیگر در سوریه. احتمالاً انها این یکی را نیز بمبارد کنند.))

اسرائیل به ایران اعتماد نمی کند
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00


تمام قانونگزاران اسراییلی به راه حل اقدام نظامی تمایل ندارند. روت کالدرون، عضو یک کنیسه اسراییلی در یک کنفرانس در واشنگتن گفت: «هر انچیزیکه ما میتوانیم با مذاکره حل کنیم، نسبت با جنگ بهتر است، اما باید انرا درک کرد که بسیار هولناک است.»
مشاوران آقای نتانیاهو می گویند او سخنرانی اش را در سازمان ملل متحد با هدف ارائه حقایق سخت در مورد آنچه که اسرائیل معتقد است که واقعا در عقب پیشنهاد جدید ایران - تلاش برای خرید وقت بیشتر برای تولید برنامه اسلحه ایران است ایراد خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG