لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش طرفداری از گزینۀ نظامی علیه طالبان پاکستانی


نظامیان پاکستانی پیکر یک سربازی را انتقال می دهند که هفتۀ گذشته توسط تندروان در پشاور کشته شد.
به دنبال کشته شدن یک قوماندان ارشد طالبان در پاکستان، تحلیلگران میگویند که حمایت از کاربرد یک راه حل نظامی در آن کشور علیه طالبان در حال افزایش است. اما حکومت پاکستان هنوز هم بر مذاکرات صلح با طالبان پاکستانی تاکید دارد.

چوهدری نثار علی خان، وزیر داخلۀ پاکستان میگوید که کشته شدن عصمت الله شاهین بتنی، در یک زمان مهمی از تلاش های حکومت برای صلح با تندروان اتفاق افتاده است.

آقای علی خان به صدای امریکا در اسلام آباد گفت "هر چه باشد، ما انشاالله این کشور را صلح آمیز خواهیم ساخت. اما این یک لحظۀ تعریف است و بنابرین تمام ملت باید پیرامون آن متحد شود."

تلاش های حکومت پاکستان برای مذاکرات و دریافت راه حل سیاسی به هدف پایان شورشگری هفت سالۀ طالبان، با حملات مکرر تندروان و انتقامجویی نظامی، توقف یافته است.

تحلیلگران میگویند که کشته شدن عصمت الله شاهین، یک بخشی از پیکار پرتنش برای کسب قدرت در میان یکی از اقوامی است که رهبریت تحریک طالبان پاکستانی را شکل میدهد.

وضعیت بحرانی کراچی

تحلیلگران همچنان میگویند که امنیت پایدار در پاکستان از حملات مرگبار در شهر کراچی – که حکومت پاکستان میپذیرد که اکنون ۲۵ درصد تحت نفوذ طالبان قرار دارد – تا بمباردمان مناطق شمالی، در حال کاهش حمایت سیاسی از مذاکرات است.

محمود شاه، برید جنرال متقاعد اردوی پاکستان میگویند که حمایت از یک راه حل نظامی در پاکستان رو به افزایش است.

به گفتۀ این جنرال متقاعد "از آغاز روند مذاکرات تا کنون چهارصد و شصت نفر کشته شده است پس بر این بنیاد فکر میکنم این افراد به نحوی طرفدار راه حل نظامی یا اوپراتیفی اند."

اردوی پاکستان از قبل حملات انتقام جویانه را بر ضد طالبان پس از آن راه اندازی کرد که تندروان بر چندین پرسونل امنیتی حمله نموده آنها را کشتند.

حسن عسکری رضوی، تحلیلگر امور سیاسی میگوید که برخی از رهبران سیاسی فقط به این باور از طالبان اعلان حمایت کرده اند که به نظر آنها حکومت نمیتواند بر تندروان دست دراز کنند.

نواز شریف، صدر اعظم پاکستان، مذاکرات با تندروان طالب را بخش مرکزی مبارزات انتخاباتی خویش تعین کرده بود. اما به نظر میرسد که این روند اکنون با بن بست بزرگی روبه رو شده است.
XS
SM
MD
LG