لینک های دسترسی

Breaking News

انتقاد یک رهبر سنی عراق بر تصمیم اوباما


شیخ علی حاتم السلیمان، امیر قومی الدُلیم در عراق
شیخ علی حاتم السلیمان، امیر قومی الدُلیم در ولایت انبار از سخنرانی اخیر باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده انتقاد کرد که در آن آقای اوباما خواستار استعفای صدراعظم عراق نشد.

آقای السلیمان گفت " فکر میکنم که اکثر سخنرانی های رئیس جمهور اوباما، البته که تمامش نه، کم ژرف بوده و اصل موضوع را بیان نمی کند، سخنرانی های او در برگیرندۀ مشارکت و حکومت ملی است اما شما نمیتوانید با یک سخنرانی وارد عراق شوید که حقیقت مشکل را بیان نمی کند. مشکل واقعی در عراق شخصِ نوری المالکی است. فکر نمی کنم که سخنرانی آقای اوباما واقعیت عراق امروزی را بیان کرده باشد. وضعیت خطرناک است. به نظر من این خطرناکترین وضعیتی است که عراق تا کنون با آن مواجه شده است. "

بارک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده روز پنجشنبه گفت که قرار است تا ٣٠٠ مشاور نظامی امریکایی برای آموزش و حمایت نیروهای امنیتی عراق بخاطر سرکوب نمودن اسلامگرایان سنی به عراق درحال متلاشی شدن فرستاده شود.

آقای اواما گفت "ایالات متحده به گسترش حمایتش از نیروهای امنیتی عراق ادامه می دهد. ما آماده ایجاد مراکز عملیاتی مشرکت در بغداد و شمال عراق استیم تا معلومات استخباراتی را شریک ساخته و برای مبارزه با تهدید دهشت افگنان داعش برنامه ریزی ها را هم آهنگ کنیم."

رئیس جمهور ایالات متحده همچنین از رهبران عراق خواست تا بر اساس یک برنامه همه شمول حکومت داری نموده تا از بروز جنگ داخلی در آن کشور جلوگیری شود.

او در زمینه گفت "ما با صدراعظم نوری المالکی مشوره نموده و به گونه خصوصی و علنی به او گفتیم که چه او صدر اعظم باشد یا چه کسی دیگری، باید یک برنامۀ رویدست گرفته شود که در آن سنی ها، شیعه ها و کرد ها فرصت پیشبرد منافع شان را از طریق یک روند سیاسی داشته باشند."

آقای اوباما همچنین گفت که گزینه حملات نظامی هدفمندانه در آینده در عراق باز بوده اما افزود که نیروهای ایالات متحده برای جنگ به عراق باز نخواهند گشت.

امیر قومی الدُلیم در ولایت انبار افزود که شما نمی توانید بر مالکی اتکا کنید - او فلج شده است. سیاست های ایالات متحده نمیتواند بر فردی اتکا کند که ادارۀ عراق را از دست داده است. او گفت که مسؤول وضعیت کنونی عراق، نوری المالکی است.

آقای السلیمان همچنان تلاش کرد فاصلۀ قومی خویش را از شورشگری روز افزون گروه تندرو دولت اسلامی عراق و شام برجسته سازد.


از جانب دیگر، جان کری، وزیرخارجۀ ایالات متحده دیروز گفت که او برای مشورۀ مستقیم با شرکای ایالات متحده پیرامون موضوع عراق، راهی اروپا و شرق میان خواهد شد.

او گفت که گروه تندرو دولت اسلامی عراق و شام، یک تهدید برای عراق و تمام منطقه است و ایالات متحده به این تهدید واکنش نشان میدهد.

اما آقای کری گفت که تلاش های ایالات متحده زمانی کامیاب خواهد شد که رهبران عراق تفاوت های خویش را کنار گذاشته و بر یک طرح سیاسی توافق کنند.

وزیر خارجۀ ایالات متحده افزود که کشورش در مقابل تهدید دهشت افگنی ایستاده و تلاش دارد از مردم بیگناه عراق حفاظت نماید.
XS
SM
MD
LG