لینک های دسترسی

Breaking News

پیروزی دیکتاتور نظامی سابق نایجریا در انتخابات


محمدو بوهاری جنرال سابق نظامی رئیس جمهور منتخب نایجریا

محمدو بوهاری که پس از کودتای نظامی درسال ۱۹۸۳ رهبری نایجریا را بدست داشت در انتخابات ریاست جمهوری ماه مارچ امسال پیروز گردید.

محمدو بوهاری رئیس جمهور جدید منتخب از انتقال مسالمت آمیز قدرت در کشورش ابراز رضایت کرده خطاب به مردم گفت که آنها برای ایجاد تغییر رأی داده اند و اکنون تغییررونما شده است.

آقای بوهاری یک روز بعد ازآن که گودلک جانتن رئیس جمهورفعلی نایجریا شکست خود را در انتخابات پذیرفت، ابراز داشت که وقت آن رسیده بود تا زخم های کشور التیام یابد و علاوه کرد که مردم خواهان ایجاد تغییربودند و حال تغییر رونما شده است.

این نخستین بار است که در تأریخ نایجریا یک حزب مخالف به شکل دموکراتیک کنترول کشور را از حزب حاکم بدست می آوردکه نشانه پیشرفت سیاسی و دموکراسی جوان این کشور افریقای غربی است.

گودلک جانتن ، رئیس جمهور نایجریا طی سخنرانی تلویزیونی روز گذشته خطاب به ملت اذعان کرد که آنها راه را برای یک گذار و انتقال مسالمت آمیز و بی سابقۀ قدرت در ثروتمندترین و پرجمعیت ترین کشورافریقا گشودند.

آقای جانتن از خدمات امنیتی کشورش برای ایفای نقش شان در تضمین انتخابات که عمدتا مسالمت آمیز برگزار شد ، تمجید و ستایش نمود و علاوه کرد که جاه طلبی و خواست هیچ کس ارزش بالاتر از خون یک نایجریایی را ندارد و اتحاد، ثبات و پیشرفت کشورش از هر چیز دیگر مهم تر است.

مردم نایجریا، روز سه شنبه پس اعلام پیروزی آقای بوهاری در انتخابات به جاده ها برآمده و این پیروزی را جشن گرفتند.

برخی از مردم نایجریا میگویند آنها در کشور شان تغییر میخواهند و ازروند انتخابات راضی اند و کشورشان نیاز به تغییر دارد..

نایجریا کشوری در مقابله با معضلات گوناگون

بعد از شکست بوهاری در برابر جانتن در سال ۲۰۱۱، نزدیک به یک هزار تن کشته و شصت و پنج هزار دیگر در شورش های مسلمانان شمال ، بی خانمان شد واما امسال پیروزی بوهاری ، تنش و ترس از خشونت های پس از انتخابات را خنثی نمود.

محمدو بوهاری که خود مسلمان است دریک کشوری به قدرت میرسد که باشندگان آنرا مسلمانان وعیسویان تشکیل میدهد.

نایجریا با معضلات گوناگون روبروست ازجمله گروه تندرو بوکو حرام در شمال آنکشور به ربودن مردم ، کشتن و بمگذاری ها در مناطق دیگر دست میزنند.

خشونت ها در ساحۀ نفت خیزنایجریا، که بزرگترین تولید کنندۀ نفت در افریقاست، باعث مختل شدن صادرات آن کشور گردید.

فساد گسترده در آن کشور سبب گردید تا سرمایه گذاران خارجی ازحوزه های نفتی آن کشور خارج شوند.

ناظران بین المللی می گویند انتخابات ریاست جمهوری نایجریا با وجود خشونت در برخی از نقاط ، بیشتر آزاد و عادلانه بود.

ایالات متحده به مردم نایجریا این حرکت مدنی و تعهد شان را برای اشتراک دریک روند دموکراتیک تبریک گفت.

XS
SM
MD
LG