لینک های دسترسی

Breaking News

تشدید بمباری طیاره های بدون پیلوت در افغانستان


شمار بمباری طیاره های بدون پیلوت در ماه گذشته سه برابر همین ماه در سال گذشته بود

حملات هوایی در سرکوب گروه دولت اسلامی در شرق افغانستان کارا اند اما نگرانی از تلفات غیرنظامیان هم وجود دارد.

بمباری های هدفمند طیاره های بدون سرنشین امریکایی بر مواضع و پناهگاهای جنگجویان وابسته به گروه دولت اسلامی (داعش) در ولایت ننگرهار، عملیات نیروهای افغان بر ضد این گروه را مؤثریت بخشیده است.

مقام های افغان گفته اند که در جریان این عملیات ده ها فرد مسلح وابسته به داعش در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار کشته شده است. مقام های محلی همچنان از بازگشایی مکاتبی که از سوی داعش مسدود شده بود خبر داده اند و گفته اند که شماری از خانواده هایی که به سبب جنگ از منطقه بیجا شده بودند، دوباره به خانه هایشان برگشته اند.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار، به آژانس روئترز گفته است که در یک حملهء روز دوشنبه طیارهء بدون پیلوت بر یک گردهمایی افراد داعش در قریهء "داره" حدود ۲۲ تن کشته شد.

یک سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان هم به روئترز بمباری در ولسوالی اچین را تایید نموده اما جزئیات بیشتری ارائه نکرده است.

افزایش بمباری

با آن که ماموریت جنگی نیروهای امریکایی در افغانستان پایان یافته است و بیشتر از یکصد هزار نظامی خارجی این کشور را ترک کرده است، تهدیدهای امنیتی و حملات دهشت افگنی دراین کشور بیشتر شده است.

همزمان با این شمار بمباری توسط طیاره های بدون پیلوت امریکایی در بخش های افغانستان افزایش قابل ملاحظهء یافته است.

در جنوری سال ۲۰۱۶، ماه گذشته، دست کم ۱۲۸ مورد بمباری صورت گرفت که در مقایسه با همین ماه در سال گذشته سه برابر بیشتر بود. هنوز آمار مشخص از تلفات داعش و دیگر افراد مسلح وابسته به گروهای مخالف دولت افغانستان ارائه نشده اما مقام های افغان در دو ماه گذشته از کشته شدن بیشتر از دو صد جنگجوی داعش حرف زده اند.

اگر چه مقام های افغان و امریکایی کشته شدن غیرنظامیان در حملات هوایی را تایید نمی کنند اما سازمان خبرنگاری تحقیقاتی مستقر در لندن در گزارشی از افزایش در تلفات غیرنظامیان افغان خبر داده است. این سازمان با استناد به آمار سازمان ملل گفته است که در سال ۲۰۱۵ دست کم ۱۰۳ غیرنظامی در حملات طیاره های بدون پیلوت هلاک گردید.

XS
SM
MD
LG