لینک های دسترسی

Breaking News

خواست کارسن از همکاری جامعه جهانی برای افغانستان


اندری کارسن، عضو کمیته استخبارات گانکرس ایالات متحده

با وجود اینکه ناتو از نگه داشت پایگاه های خود در أفغانستان خبرمی دهد، اما نقش ایالات متحده تا هنوز در اله ابهام باقی است، زیرا رئیس جمهور ایالات متحده واضح نکرده است که آیا تصمیم خود در قبال کاهش رقم نیروهای امریکایی از ۹۸۰۰ به ۵۵۰۰ تن را تغیر خواهد داد یا خیر.

اما اندری کارسن، عضو کانگرس ازایالت اندیانا به صدای امریکا می گوید آنانی که در بخش های استخبارات ودفاعی کار می کنند، می دانند که حضور نیروهای امریکایی برای ثبات در افغانستان چقدر مهم است " اما در حال حاضر سوال اینست که تا چه اندازه ما تمایل داریم تا برای این امر، سرمایه گذاری کنیم."

کارسن یکی از دو مسلمانی است که در کانگرس ایالات متحده ایفا وظیفه می کند. او می گوید که ایالات متحده در مورد نقش اش درافغانستان نه تنها به دلیلی اختلاف نظرها بین قانونگذاران این کشور بلکه به دلیل نوعیت عملکرد آنان درخارج از این کشوردرتضاد قرار گرفته است.

نیروهای امنیتی افغان
نیروهای امنیتی افغان

این مقام امریکایی می گوید از یک طرف ما را تهدید بر دیگران تلقی می کنند واز سوی دیگر ما را برای نداشتن نقش موثربه باد انتقاد قرار می دهند. شرکای بین المللی ما در سراسر جهان که همه روز از مزایای امنیتی ما بهرمند می شوند، باید برای آوردن ثبات در أفغانستان سهم داشته باشند، زیرا آن کشور در حال حاضر بستر داغ دهشت افگنی است.

رئیس جمهور أوباما در جریان مبارزات انتخاباتی اش گفته بود اگر به قدرت برسد، جنگ در عراق وافغانستان را خاتمه می دهد اما بعد از حدودهشت سال، خشونت، تنش وبی ثباتی در سایر کشورها چون سوریه ولیبیا نیز گستریش یافت.

وعده های باراک اوباما در راستای خاتمه جنگ با استقبال امریکایی ها مواجه شد ورهبران أحزاب در کانگرس ایالات متحده که اغلب قطع کمک های نظامی را پیشنهاد می کنند، نیز با تشویق گرم مردم رو به رو شدند.

حملات دهشت افگنی که در این اواخر در پاریس، بروکسل ودر اورلاندی ایالات متحده ازسوی گروه دولت اسلامی به دوش گرفته شد، زنگی خطری برای کشورهای غربی می باشد تا منابع این گروه را از بین برده شود، اما آقای کارسن هشدار می دهد که ایالات متحده نمی تواند که به تنهایی با این جنگ مبارزه کند.

اومی گوید : " ما در مبارزه با دهشت افگنی نمی توانیم که تنها به جلو برویم. ما نیاز به شرکای بین المللی خود در منطقه خلیج وهمچنان شرکای اروپایی خود داریم زیرا به نظرم درنهایت همه ما یک جهان عاری از جنگ را خواهانیم."

افغانستان کشوری است که در حال حاضر با شورشگرایی های طالبان، تندروان شبکه حقانی مرتبط به القاعده وتلاش های گروه دولت اسلامی درآن کشور دست وپنجه نرم می کند.

ترجمه : رویا زمانی

XS
SM
MD
LG