لینک های دسترسی

Breaking News

یکی از طراحان حملات بر نیویارک در زندان درگذشت


عمر عبدالرحمان، ملای افراطی که به خاطر دسیسه بم گذاری مرکز تجارت جهان، و پلان گذاری حملات بیشتر در امریکا به حبس ابد محکوم شده بود، به سن ۷۸ سالگی در یک محبس در امریکا درگذشت.

این ملا که بنام "شیخ نابینا" مشهور و متولد مصر بود، با تبلیغات دهشت افگنی در مصر به عنوان چهره ای از اسلام افراطی در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ شناخته میشد.

عبالرحمان، به اتهام دادن فتوای مرگ انورالسادات، رئیس جمهور آن زمان مصر محبوس شد و در سال ۱۹۹۰ در حالی که در فهرست دهشت افگنان وزارت خارجه امریکا قرار داشت از سودان به امریکا آمده در شهر نیویارک مقیم شد.

روزنامه نیویارک تایمز در سال ۱۹۹۱ گزارش داد که این ملای افراطی به خاطر حمایتش از مجاهدین افغان که با شوروی می جنگیدند، سند اقامت دایم یا گرین کارت را در ایالات متحده بدست آورد.

عبدالرحمن با وعظ خود در یک مسجد در بروکلین نیویارک، حامیان قوی را در بین مسلمانان بنیاد گرا کسب کرد. باوجودی که او در امریکا زیست داشت موعظه هایش از طریق نوار های صوتی در بین حامیانش در شرق میانه دست بدست میشد.

حامیان "شیخ نابینا" را به کشته شدن یک خاخام یهودی در نیویارک و کشته شدن یک نویسنده ضد مسلمانان افراطی در مصر و چند رویداد دیگر خشونت بار در سال های ۹۰ ارتباط داده اند.

عبالرحمن در سال ۱۹۹۳ به دست داشتن در حمله به مرکز تجارت جهانی در شهر نیویارک متهم و توقیف شد. در این حمله ۶ نفر کشته و بیش از ۱۰۰۰ تن دیگر زخمی شد.

این ملای افراطی در سال ۲۰۱۵ به اتهام طراحی حملات دهشت افگنی، ترور و بم گذاری های همزمان در مقر ملل متحد، یک اداره فدرال، و تونل و پلی که شهر نیویارک را به نیوجرسی وصل می کند، مجرم شناخته شده به حبس ابد محکوم شد.

گزارش: رویترز

برگردان: ژیلا سمیعی

XS
SM
MD
LG