لینک های دسترسی

Breaking News

شرکت سربازان افغان آسیب دیده از جنگ در مسابقات کانادا


محمد عیسی ۲۴ ساله، سرباز پیشین افغان که در رقابت های کانادا شرکت می کندږ

محمد عیسی، سرباز افغان که هر دو پای خود را در یک انفجار ماین کنار جاده از دست داده است، در یک پایگاه نظامی بزرگ در حومۀ شهر کابل، برای شرکت در "رقابت های شکست ناپذیر" آمادگی می گیرد.

این رقابت ها به شکل بازی های پاراالمپیک برای کارمندان نظامی مجروح شده در جریان وظیفه اختصاص یافته و قرار است در اواخر سال روان در کانادا، برگزار شود.

برای حضور در آن رقابت ها، هفت سرباز افغان برگزیده شده اند که با همسالان خود از ۱۷ کشور جهان مسابقه خواهند کرد.

اردوی افغانستان در نبرد شدید با طالبان و جنگجویان گروه داعش، متحمل تلفات سنگین شده است که شامل مجروح شدن کم از کم ۱۳ هزار سرباز اردو و پولیس ملی در سال گذشته می باشد.

عیسی که ۲۴ سال عمر دارد می گوید "باوجود معلولیت، هیچگاهی امید و آرزو را از دست نداده" و ازینکه در سطح جهان از کشورش نمایندگی می کند، "بسیار هیجان زده" می باشد.

این سرباز بازنشستۀ افغان می گوید "وقتی پاهایم را از دست دادم نهایت از هم گسیخته شده بودم؛ اما، اکنون خوشحالم که دوباره به زندگی برگشته و می خواهم از طریق ورزش دست آوردی داشته باشم."

عیسی که قرار است در رقابت های والیبال و وزن برداری روی چوکی های عرابه دار رقابت کند می گوید "برای رقابت های کانادا تمرین می کنم و می خواهم به کشورم افتخار بیافرینم و با دست پر برگردم".

رقابت های "شکست ناپذیر" سه سال پیش توسط هاری، شهزادۀ بریتانیا ایجاد شد؛ کسیکه خود دو بار در جنگ افغانستان به عنوان افسر اردوی بریتانیا شرکت کرده است.

عبدالحنان ۳۴ ساله، سرباز بازنشسته افغان که در رقابت های کانادا از افغانستان نمایندگی خواهد کرد.
عبدالحنان ۳۴ ساله، سرباز بازنشسته افغان که در رقابت های کانادا از افغانستان نمایندگی خواهد کرد.

واژۀ "Invictus" که لاتینی است و به معنی "شکست ناپذیر" می باشد، نشان می دهد که چگونه ورزش می تواند سربازان مجروح شده را کمک کند تا بر ضربات جسمی و عاطفی که در جریان جنگ متحمل شده اند، فایق آیند.

عیسی، دو سال پیش پاهایش را در جریان گزمه زمانی از دست داد که با ماین کنار جاده در بغلان برخورد کرد. او یکی از ده ها هزار سرباز و پولیس افغان است که از ۲۰۰۱ به اینسو در جنگ با طالبان مجروح شده است.

هزاران سرباز و پولیس دیگر افغان در رویداد های مشابه و یا هم رویارویی با جنگجویان مخالف مسلح دولت کشته شده اند.

نحوۀ برگزاری رقابت ها

تمام اعضای تیم که عیسی را در رقابت های کانادا همرایی می کنند، در جریان جنگ جروحات شدیدی برداشته که زندگی شان را متحول ساخته است. اما آنان می گویند که تمرکز در رقابت ها باعث ایجاد یک هدف و انرژی تازه در بدن شان شده است.

صلاح الدین ظاهری، سرباز پیشین اردوی افغانستان و عضو این تیم می گوید "باوجودیکه یک پایم را از دست داده ام، هیچگاهی امید را از دست نداده ام و این ورزش آن انگیزۀ از دست رفته ام را به من باز می گرداند."

این رقابت ها پیش از این، در سال های ۲۰۱۴ در لندن و ۲۰۱۷ در اورلاندوی فلوریدا برگزار شده بود.

قرار است در رقابت های ۲۰۱۷ که از ۲۳-۳۰ سپتمبر در شهر تورنتوی کانادا برگزار می گردد، بیش از ۵۵۰ ورزشکار شرکت کند.

این رقابت ها که با قوانین ویژۀ برگزار خواهد شد، شامل تیر اندازی با کمان، دوش، قایق رانی در فضای سربسته، باسکتبال با چوکی عرابه دار، تینس، رگبی و وزن برداری می باشد.

گروه هفت نفری ورزشکاران افغان، بزرگترین تیمی است که افغانستان در رقابت های "شکست ناپذیر" می فرستد.

این مطلب با استفاده از گزارش رویترز تهیه شده است

XS
SM
MD
LG