لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا و روسیه: سوریه راه حل نظامی ندارد


روسای جمهور ایالات متحده و روسیه با نشر یک اعلامیۀ مشترک توافق کرده اند که "راه حل نظامی در منازعۀ سوریه" وجود ندارد.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، این اعلامیۀ مشترک را در حاشیۀ اجلاس سران همکاری های اقتصادی کشور های حوزۀ اقیانوس آرام، در ویتنام مورد تایید قرار دادند.

مقامات روسیه گفته اند که رئیس جمهور پوتین و رئیس جمهور ترمپ قبل از مراسم عکس دسته جمعی رهبران این اجلاس با هم گفتگو کردند.

در اعلامیه مشترک، رهبران ایالات متحده و روسیه بار دیگر به نابودی گروه دولت اسلامی یا داعش تاکید کردند. روسای جمهور دو کشور همچنین توافق کردند تا ارتباط میان نظامیان دو کشور حفظ گردد تا از این طریق مصونیت نظامیان امریکا و روسیه تامین گردد.

روسای جمهور ایالات متحده و روسیه همچنین توافق کرده اند تا قوای دو کشور از حوادث خطرناک در برابر قوای متحدین دو کشور در جریان مبارزه بر ضد داعش جلوگیری کند.

آقای ترمپ و آقای پوتین همچنین به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه تعهد کردند و از همه طرف های متخاصم دخیل در منازعۀ سوریه خواستند تا از پروسۀ ژینف پیروی کنند تا راه حل برای منازعۀ آن کشور پیدا شود.

اما حدود دو هفته قبل، ریکس تیلرسن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، گفت که بشارالاسد، رئیس جمهور سوریه، و خانوادۀ وی "هیچ نقشی" در آیندۀ سوریه نخواهند داشت.

این اعلامیه مشترک از سوی وزرات خارجۀ روسیه به نشر رسید و در آن آمده است که متخصصین وزارت های خارجۀ دو کشور این اعلامیه را تهیه کرده اند.

بر اساس گزارش دید بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا، در جریان جنگ های داخلی سوریه، مجموعاً ۴۷۵ هزار نفر کشته و بیش از ۱۴ میلیون شهروند آن کشور یا زخمی شده اند و یا هم از خانه های شان بی جا شده اند.

XS
SM
MD
LG