لینک های دسترسی

Breaking News

سفیر افغانستان: پالیسی امریکا و اظهارات ترمپ یکسان نیست


سفیر افغانستان در واشنگتن گفته است که میان پالیسی‌های امریکا و آنچه که دونالد ترمپ، رئیس جمهور این کشور در بارۀ "جهاد افغانستان" ابراز کرده است، اختلاف وجود دارد.

رویا رحمانی که به تازگی به عنوان سفیر افغانستان در واشنگتن تعیین شده، این اظهارات را پس از آن ابراز کرد که رئیس جمهور ترمپ، حملۀ شوروی سابق به افغانستان را موجه دانسته بود.

آقای ترمپ گفته بود که این حمله به دلیل تهدیدهایی صورت گرفت که از جانب افغانستان متوجه شوروی سابق بود.

خانم رحمانی، در یک گفتگوی اختصاصی با صدای امریکا گفت "اولین واکنش ما (به اظهارات ترمپ) این بود که خواستار وضاحت بیشتر شدیم؛ چون در بین پالیسی و آنچه که او گفت، اختلاف وجود دارد."

سفیر افغانستان در واشنگتن افزود "آنچه که به جهاد افغانستان ربط دارد، باید بگویم که ما به جهاد مردم خود و به آنچه مردم افغانستان در همکاری با جامعه جهانی در برابر شوروی سابق انجام دادند، افتخار می کنیم."

هفته گذشته، رئیس جمهور ترمپ در یک نشست کابینه امریکا گفت "افغانستان، اتحاد جماهیر شوروی را به روسیه بدل کرد، زیرا جنگ افغانستان، شوروی را ورشکست ساخت. دلیل حضور نظامی روس‌ها در افغانستان این بود که تروریست‌ها از آنجا وارد روسیه می‌شدند و روسیه با حضور در آنجا (افغانستان) کار درستی انجام داد."

این اظهارات، با واکنش دولت افغانستان روبرو شد. ریاست جمهوری این کشور با نشر یک اعلامیه خواستار وضاحت امریکا راجع به این اظهارات شد و شماری دیگر از مقامات دولتی افغانستان نیز در صفحات تویتر خود، به دفاع از مبارزۀ مردم افغانستان در برابر شوروی سابق پرداختند.

XS
SM
MD
LG