لینک های دسترسی

Breaking News

درخواست تحقیق محکمۀ بین المللی در مورد بدرفتاری با مسلمانان میانمار


مهاجران روهنگیایی، جایی در وسط میانمار و بنگلدیش

یک وکیل محکمه بین‌المللی جرایم خواستار تحقیقات رسمی این محکمه در مورد جرایمی شده که ادعا می‌شود علیه مسلمانان روهنگیایی در میانمار صورت گرفته است.

فاتو بنسودا، از وکلای این محکمه گفته که تحقیقات ابتدایی نشان می‌دهد که حداقل ۷۰۰ هزار نفر از مسلمانان روهنگیایی مجبور به فرار از میانمار به بنگلادیش شده و با آن‌ها بدرفتاری صورت گرفته است.

درخواست آغاز تحقیقات رسمی در این مورد، گامی به جلو در زمینۀ تطبیق عدالت برای قربانیان یکی از بدترین بحران‌های انسانی سال‌های اخیر پنداشته می‌شود.

قاضی‌های محکمه بین‌المللی جرایم اما قبل از آغاز تحقیقات رسمی، درخواست ۱۴۶ صفحه‌ای در این مورد را مرور خواهند کرد.

در این درخواست آمده است که بدرفتاری با مسلمانان روهنگیایی، از سوی نیروهای مسلح میانمار، محافظان مرزی و پولیس صورت گرفته که شامل "کشتار، تجاوز و سایر انواع خشونت جنسی، خشونت‌های فزیکی و روانی و ویران کردن ملکیت، به شمول خانه‌ها، مواشی و روستاها" می‌شود.

نظامیان میانمار، به بدرفتاری گسترده در برابر مسلمانان روهنگیایی متهم اند که سبب شده حدود ۷۰۰ هزار نفر از سال ۲۰۱۷ تا حالا، مجبور به ترک خانه‌هایشان شوند.

خانم بنسودا گفته که می‌خواهد تحقیقات رسمی در مورد ادعاهای بدرفتاری، شامل یک دوره زمانی از سال ۲۰۱۶ شود.

با این حال، او گفته که اجرای این تحقیقات، از آنجایی که میانمار از کشورهای عضو محکمه بین‌المللی جرایم نیست، با چالش‌هایی روبرو خواهد بود.

XS
SM
MD
LG