لینک های دسترسی

Breaking News

رشیده طلیب: در اعتراض به 'شرایط ظالمانه' اسراییل به کرانه غربی نمی‌روم


رشیده طلیب، عضو مجلس نمایندگان امریکا گفته است که در اعتراض به "شرایط ظالمانۀ" اسراییل، سفر خود به کرانه غربی برای بازدید از خانواده‌اش را لغو کرده است.

روز گذشته حکومت اسراییل اعلام کرد که به دو عضو مسلمان مجلس نمایندگان اجازه سفر به اسراییل داده نخواهد شد. با این حال، امروز وزارت داخله اسراییل گفت که رشیده طلیب، یکی از این اعضای مجلس، می‌تواند به کرانه غربی سفر کند.

براساس اعلامیۀ وزارت داخله اسراییل، خانم طلیب برای بازدید از مادربزرگ ۹۰ ساله‌اش که در کرانه غربی زندگی می‌کند، درخواست سفر به این منطقه داده بود.

وزارت داخله اسراییل گفت که این درخواست به دلایل بشردوستانه پذیرفته شده است.

با این حال، خانم طلیب روز جمعه گفت: "تصمیم گرفته ام که بازدید از مادربزرگم تحت این گونه شرایط ظالمانه، در تضاد با تمام ارزش‌هایم قرار دارد؛ ارزش‌های مبارزه با نژادگرایی، سرکوب و بی‌عدالتی."

او افزوده: "خاموش ساختن من و تهدید من مانند یک مجرم، چیزی نیست که او (مادربزرگم) برایم بخواهد."

دفتر وزیر داخله اسراییل، پیش از این، آنچه که درخواست کتبی خانم طلیب نامیده را منتشر کرد. در این نامه از قول خانم طلیب آمده که به وضع محدودیت‌ها احترام قایل است و در جریان سفرش به کرانه غربی "تحریم (اسراییل) را تبلیغ نخواهد کرد."

روز گذشته، دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا گفت که سفر دو عضو دموکرات مجلس نمایندگان به اسراییل که از منتقدان سرسخت سیاست‌های این کشور بوده اند، نمایانگر "ضعف" اسراییل خواهد بود.

بدنبال آن، حکومت اسراییل، در یک اقدام بی‌سابقه اعلام کرد که این دو عضو مجلس نمایندگان را از سفر به اسراییل منع کرده است.

قرار بود این دو نمایندۀ مسلمان، در ترکیب هیاتی از اعضای کانگرس امریکا، به تاریخ ۱۸ آگست به اسراییل رفته و از "حرم الشریف"، کرانه غربی، بیت لحم و هیبرون دیدار کنند. دیدار با شماری از فعالان اسراییلی و فلسطینی نیز بخشی از این برنامه بود.

رشیده طلیب و الهان عمر، همواره سیاست‌های اسراییل در قبال فلسطین را مورد انتقاد قرار داده اند. هم‌چنین، مقام‌های اسراییلی ادعا دارند که این دو سیاست‌مدار، از فعالیت‌های جنبش ضد اسراییل مسما به "تحریم اسراییل" حمایت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG