لینک های دسترسی

Breaking News

تایوان: رسانه‌های که جزییات واقعات خودکشی را نشر می‌کنند تا ۳۳هزار دالر جریمه می‌شوند


یک قانون جدید تایوان، رسانه های خبری را از نشر معلومات مختلف در مورد خودکشی، به هدف جلوگیری از تقلید آن توسط دیگران، منع کرد.

وزارت صحتتایوان می گوید که در سال ۲۰۱۸ میلادی حدود ۷۰۰۰ نوجوان تلاش کرده بودند دست به خودکشی بزنند که ۱۹ در صد بلند تر از حد اوسط در جهان می باشد.

ارقام مرگ ناشی از خودکشی در سال ۲۰۱۸ میلادی درتایوان به ۳۸۶۵ رسیده بود.

براساس قانون جدید پیشگیری از خودکشی در تایوان، روزنامه ها، وب سایت ها و شبکه های تلویزیونی روزانه درصورت نمایش دادن عکس ها، تصاویر یا فلم خودکشی، حدود ۳۳۰۰۰ دالر جریمه خواهند شد.

همین مجازات در مورد نشر روشهای خودکشی یا توضیح نحوه خرید ابزار برای خودکشی یا بیان دلایل خودکشی نیزاعمال می شود.

چار روزنامۀ عمدۀ تایوان و تعداد زیادی از صفحات انترنتی، خودکشی های افراد مشهور و غیر معمول را با جزییات گرافیک تحت پوشش قرار می دهند.

سدریک الویانی، رییس بخش آسیای شرقی گروه حمایت از گزارشگران بدون مرز می گوید که این قانون توانایی رسانه ها را در دستیابی به معلومات ژورنالیستیکی محدود می سازد.

وی همچنین علاوه کرد:" ما کاملاً درک می کنیم که وظیفه آن‌ها است تا این مشکل هولناک جامعه را که خودکشی و به ویژه خودکشی نوجوانان است، حل کنند. اما این راه حل نیست که رسانه‌ها خبرهای خودکشی را نشر نکنند".

تنها نیوزیلند، قوانین مشابه دارد و طبق قوانین این کشور رسانه ها نمی توانند بدون اجازه رییس طب عدلی نحوه خودکشی را گزارش دهند.

در سایر کشورهای جهان، رسانه ها رهنمود سازمان جهانی صحت را تعقیب می کنند. طبق این رهنمود رسانه ها نباید شرح مفصل نحوه، موقعیت و داستان خودکشی را به نشر برسانند.

XS
SM
MD
LG