لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: از افزایش غنی سازی یورانیم به سطح بلند ایران نگرانیم


وزارت خارجهٔ ایالات متحده می‌گوید که واشنگتن از تدوام تولید یورانیم غنی‌سازی شده به سطح بلند در ایران نگران است.

یک سخنگوی این وزارت به صدای امریکا گفت که در مورد جزییات گزارش‌های ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی اظهار نظر نمی‌کند، اما گفت که "ما همچنان نگران ادامه توسعه برنامه هسته‌ای ایران هستیم که هیچ هدف غیرنظامی معتبری ندارد، از جمله تدوام تولید یورانیم بسیار غنی‌شده."

او در ادامه پاسخ خود به بخش فارسی صدای امریکا تصریح کرد که ایالات متحده از تلاش‌های گسترده ادارهٔ بین‌المللی انرژی اتمی برای تعامل با ایران در مورد مسایل حل نشده پیشین مرتبط با تعهدات حفاظتی ایران، قدردانی می‌کند.

این مقام رسانه‌ای وزارت امور خارجه امریکا تاکید کرد که واشنگتن از تضعیف همکاری تهران با ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی مطلع است و افزود:‌"ما همچنان به‌طور کامل از تلاش‌های این نهاد نظارت هسته‌ای سازمان ملل متحد و رییس آن، رافایل گروسی، حمایت می‌کنیم."

سه خبرگزاری عمده بین‌المللی روز دوشنبه گزارش دادند که ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی در گزارشی گفته است که ذخایر یورانیم غنی‌شده نزدیک به سطح مورد نیاز برای تولید سلاح هسته‌ای توسط حکومت ایران افزایش یافته است.

طبق این گزارش، ذخایر یورانیم با غنای ۶۰ درصد ایران با افزایش ۲۰ کیلو و ۶۰۰ گرامی از زمان انتشار آخرین گزارش فصلی ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی درماه حوت سال گذشته، به بیش از ۱۴۲ کیلوگرم رسیده است.

یورانیم غنی‌شده با خلوص ۶۰ درصد تنها یک قدم کوتاه و فنی از غنای ٩۰ درصدی مورد نیاز برای تولید سلاح هسته‌ای فاصله دارد. ایران تنها کشور غیرهسته‌ای جهان است که یورانیم با غنای ۶۰ درصد تولید می‌کند.

طبق تعریف ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی، ایران به دست‌کم ۴۲ کیلوگرم یورانیم با غنای ۶۰ درصد برای تولید یک بم هسته‌ای نیاز دارد. به عبارت دیگر، با فرض صحت ارقام ارایه شده از سوی ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی، ایران همین حالا یورانیم غنی‌شده کافی برای تولید سه بم هسته‌ای را در اختیار دارد.

ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی در جدیدترین گزارش خود همچنین ایران را متهم کرده که هنوز تصمیم سنبله ۱۴۰۲ مبنی بر ممنوعیت مجرب‌ترین بازرسان ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی از نظارت بر برنامه هسته‌ای خود را مورد ارزیابی مجدد قرار نداده است؛ ضمن این که از حکومت ایران انتظار دارد در چارچوب رایزنی‌های جاری دوجانبه، این اقدام را انجام دهد.

این سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا همچین در مورد گزارش یک رسانه امریکایی مبنی بر این که واشنگتن بر دو کشور اروپایی بریتانیا و فرانسه فشار می آورد تا در جلسه آینده شورای حکام ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی در هفته آتی قطعنامه ای در محکومیت عدم همکاری تهران صادر نکنند، پاسخ داد.

او در پاسخ به صدای امریکا گفت: "ما در حال افزایش فشار بر ایران از طریق تحریم ها و انزوای بین المللی هستیم؛ همانطور که اخیراً در اقدامات هماهنگ گروه ۷ در پی حمله جمهوری اسلامی به اسراییل در ماه گذشته مشاهده شد."

این مقام وزارت خارجه امریکا تاکید کرد: "هیچ تصمیمی در رابطه با جلسه آتی شورای حکام گرفته نشده است، و هر گونه گمانه زنی در مورد تصامیم زودهنگام است. ما به شدت با سه شریک اروپایی خود [آلمان، فرانسه و بریتانیا] هماهنگ هستیم."

وال استریت ژورنال به نقل از دپلومات‌های که هویت آنها را فاش نکرده نوشته است: "در حالی که لندن و پاریس در حال کار بر روی تهیه طرحی علیه تهران هستند، حکومت جو بایدن مخالف چنین اقدام است، زیرا می گوید چنین قطعنامه ای موجب تشدید تنش‌ها با جمهوری اسلامی پیش از انتخابات ریاست‌ جمهوری امریکا در خزان امسال می شود."

گروه

XS
SM
MD
LG