لینک های دسترسی

Breaking News

کردهای عراق در همه پرسی استقلال شرکت کردند


جمعیت ۳۰ میلیونی کرد عمدتاً در عراق، ایران، ترکیه و سوریه زیست دارد

کردهای عراق روز دو شنبه در همه پرسی برای استقلال این منطقۀ نیمه خود مختار و ایجاد کشور مستقل کردستان در حالی شرکت کردند که افزون بر بغداد، کشورهای همسایۀ عراق با آن مخالف اند.

کسانیکه ۱۸ سال داشته و در ساحات زیر ادارۀ کردها زندگی کنند، در این همه پرسی شرکت کرده می توانند. کمیسیون برگزاری این همه پرسی گفته است که شمار واجدان شرایط رایدهی حدود ۵.۲ میلیون نفر می‌باشد.

عثمان کریم، رای دهندۀ این همه پرسی، گفت "امروز به خاطر ایجاد یک دولت مستقل کردی رای دادم. مانند سایر مردم جهان حق داریم تا دولت خود را داشته باشیم."

مراکز رایدهی از ساعت هشت صبح تا پنج عصر به روی رای دهندگان باز بوده و قرار است نتایج این همه پرسی در جریان ۷۲ ساعت پس از برگزاری اعلام شود.

رضا احمد، رای دهندۀ دیگر اقلیم کردستان داشتن کشور مستقل کردستان را حق کردها دانسته گفت "گزینۀ بلی را انتخاب کردم. این حق ماست... من از ملل متحد می‌خواهم تا در ایجاد یک دولت کردی با ما کمک کند."

اگر اکثریت شرکت کنندگان این همه پرسی به ایجاد یک کردستان مستقل رای دهند، مسعود بارزانی، رهبر ادارۀ خودمختار کردستان عراق، این صلاحیت را خواهد داشت تا به خاطر جدایی کرکوک که یکی از مناطق سرشار از نفت در عراق می باشد، با عراق و کشورهای همسایه مذاکره کند.

باشندگان کرکوک را کردها، عرب ها، ترکمن ها، مسیحیان و اقلیت های دیگر تشکیل می‌دهد. کرکوک یکی از ۱۵ ساحۀ کثیر القومی در شمال عراق است که ساکنان آن در همه پرسی امروز اشتراک کردند.

مخالفت‌ها با همه پرسی

برخلاف اشتیاق کردها به برگزاری این همه پرسی، ترکیه، ایالات متحده و ایران با آن مخالفت دارند.

وزارت خارجۀ ایالات متحده هفتۀ گذشته هشدار داد که برگزاری این همه پرسی در یک ساحات مورد منازعه به گونۀ خاص "تحریک بر انگیز و بی ثبات کننده" است.

ترکیه نیز گفته است که این همه پرسی برای انقره رسمیت نداشته و نتایج آن را باطل می‌پندارد. حکومت ترکیه هشدار داده است که این همه پرسی تهدیدی برای صلح و ثبات عراق و منطقه می باشد.

بخشی از جمعیت ۳۰ میلیونی کرد در ترکیه زیست داشته و انقره حزب کارگران کردستان را که جدایی طلب است،سازمان دهشت افگن پنداشته و از چند دهه به اینسو با این حزب درگیر جنگ است.

ایران نیز که بخشی از جمعیت آن کرد است، با این همه پرسی مخالفت داشته و آن را "غیرقانونی و نامشروع" خوانده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از روز یک شنبه به اینسو مشق و تمرین نظامی را در ساحات کردنشین آن کشور که با عراق هم مرز است، آغاز کرده است.

تهران روز یکشنبه پروازها به ساحات کرد نشین عراق را متوقف کرد و نیز بنا بر تقاضای حکومت مرکزی عراق، حریم فضایی خود را به پروازهایی مسدود کرد که از ساحات کرد نشین عراق بر می خیزد.

XS
SM
MD
LG