لینک های دسترسی

Breaking News

'ایتالیا سربازان خود را از افغانستان بیرون می‌کند'


منابع وزارت دفاع ایتالیا گفته اند که نظامیان ایتالیایی در ظرف یک سال آینده از افغانستان بیرون خواهند شد.

خبرگزاری رویترز از قول این منابع گزارش داده است که الیزابت ترنتا، وزیر دفاع ایتالیا از فرماندهان نظامی آن کشور خواسته است تا برنامه‌ریزی خود را برای خروج کامل از افغانستان آغاز کنند.

سربازان ایتالیایی در ۱۵ سال گذشته در افغانستان حضور داشته و هم اکنون نیز ۹۰۰ سرباز این کشور در چوکات ماموریت حمایت قاطع ناتو در آن کشور مستقر اند.

پس از ایالات متحده و آلمان، ایتالیا دارای بیشترین تعداد سرباز در افغانستان است. از سال ۲۰۰۳ تا کنون ۴۸ سرباز ایتالیایی در افغانستان کشته شده است.

حکومت جدید ایتلافی ایتالیا از بدو آغاز کار خود در جون ۲۰۱۸، کاهش حضور نظامیان آن کشور در افغانستان را مورد بررسی قرار داده بود، اما تصمیم کنونی ظاهراً برخی اعضای کابینۀ ایتالیا را نیز غافلگیر کرده است.

انزو مواویرو میلانیسی، وزیر خارجۀ ایتالیا که سرگرم دیدار از اسراییل است در یک کنفرانس خبری گفت "فقط امروز در این مورد شنیدم... او (وزیر دفاع ایتالیا) در این مورد با من صحبت نکرده است".

وزیر دفاع ایتالیا عضو جنبش "پنج ستاره" است، جنبشی که از دیر زمان با ماموریت نظامیان ایتالیایی در افغانستان مخالفت داشته است. اما شماری از احزاب ایتلافی حکومت ایتالیا، کشورشان را به تامین صلح و ثبات در افغانستان متعهد می‌دانند.

ماه گذشته، رسانه‌ها از قول مقام‌های امریکایی نیز گزارش دادند که دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا در نظر دارد تا نصف ۱۴۰۰۰ سرباز امریکایی مستقر در افغانستان را به ایالات متحده برگرداند.

خروج نظامیان خارجی از افغانستان، از شرایط اصلی گروه طالبان در گفتگوهایشان با نمایندگان امریکایی بوده است.

XS
SM
MD
LG