لینک های دسترسی

Breaking News

سرتاج عزیز: طالبان توان جنگ طولانی را در افغانستان دارند


حملات طالبان در سال روان در افغانستان شدت یافته است

سرتاج عزیز، مشاور صدر اعظم پاکستان در امور خارجی، گفته است که در یک و نیم دهۀ گذشته ۱۴۰ هزار سرباز خارجی نتوانست طالبان را در افغانستان شکست دهد و به گفتۀ وی اکنون با حضور کمتر قوای خارجی در افغانستان، طالبان بیشتر از پیش در حال نیرومند شدن اند.

آقای عزیز ادعا کرده است که طالبان در ۴۰ درصد قلمرو افغانستان مسلط اند. او در مصاحبه با تلویزیون دولتی پاکستان، محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان را به حمایت از طالبان متهم کرده است.

حکومت افغانستان تا کنون به اتهامات بزرگ وارد شده از سوی سرتاج عزیز واکنش نشان نداده است، اما در گذشته مقام‌های افغان همواره حمایت از هر گروه دهشت افگن را رد کرده و نیز از نفوذ گستردۀ طالبان در بخش عمدۀ این کشور انکار کرده اند.

مشاور نواز شریف صدر اعظم پاکستان همچنان گفته است که نظامیان پاکستان در عملیات ضرب عضب به طالبان شکست سنگین داده اند، اما مقام‌های افغان می‌گویند که این عملیات تنها طالبان و سایر تندروان مخالف پاکستان را هدف قرار داده و بر ضد طالبان افغان و شبکۀ حقانی عمل نکرده است.

سرتاج عزیز همچنان ادعا کرده است که عامل عمدۀ ناامنی در افغانستان، اختلافات سیاسی داخلی آن کشور است. او مذاکره و مفاهمه را به عنوان یگانه راه حل سیاسی در افغانستان برجسته ساخته است.

این در حالی است که رئیس جمهور محمد اشرف غنی امروز گفت " درخواست ما به خاطر تضمین بی‌ طرفی روابط دولت-دولت با پاکستان هنوز تحقق نیافته است".

مقام‌های افغان همواره پاکستان به ویژه اردو و ادارۀ استخبارات آن کشور را به فراهم آوری حمایت مالی، آموزشی و پناهگاه به گروه‌هایی متهم کرده است که بر ضد افغانستان می‌جنگند.

XS
SM
MD
LG