لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان مسوولیت کشتار ۱۱ سرباز پاکستانی را پذیرفتند


تحریک طالبان پاکستانی از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ بر وادی سوات در پاکستان مسلط بودند

تحریک طالبان پاکستانی روز یک شنبه مسوولیت حملۀ انتحاری را پذیرفت که یک روز پیشتر سبب کشته شدن ۱۱ سرباز پاکستانی و زخمی شدن ۱۳ نفر دیگر شد.

مقام‌های پاکستانی گفته اند که حملۀ روز شنبه در سوات واقع در ایالت خیبرپشتونخواه پاکستان، نخستین حملۀ طالبان در این ساحه در سه سال گذشته می‌باشد.

گروه طالبان پاکستانی با ارسال پیامی به رسانه‌ها گفته است که این حمله در انتقامجویی از کشتار و دستگیری تندروان طالب در پاکستان بوده است.

مهاجم انتحاری طالب روز شنبه واسکت انتحاری خود را در نزدیکی میدانی منفجر کرد که در آن سربازان پاکستانی والیبال می‌کردند.

تندروان طالب از سال ۲۰۰۷ بر سوات مسلط بودند تا اینکه نظامیان پاکستانی در عملیات نظامی در سال ۲۰۰۹ آن گروه را از سوات بیرون راند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده است که مقام‌های پاکستانی مدعی اند که تندروان فراری از سوات اکنون در ولایت کنر در افغانستان مستقر و فعال شده اند.

مقام‌های افغان گفته اند که نظامیان پاکستانی شامگاه شنبه برای چندین ساعت بر کنر راکت شلیک کردندکه در اثر آن کم از کم پنج غیرنظامی افغان زخمی شده است.

فریدالله دهقان، سخنگوی قوماندانی امنیۀ ولایت کنر، به صدای امریکا گفت که نظامیان پاکستانی شام شنبه بیش از ۱۸۰ راکت را بر مربوطات ولایت کنر پرتاب کرده اند.

نظامیان پاکستانی تا کنون در این مورد تبصره‌ای نکرده اند و معلوم نیست که آیا راکت پراگنی شام شنبه در پاسخ به حملۀ انتحاری روز شنبه طالبان در سوات بوده است یا خیر.

افغانستان همواره پاکستان را به حمایت و فراهم آوری پناهگاه به تندروانی متهم می‌کندکه به گفتۀ مقام‌های افغان مسوول انجام حملات در افغانستان اند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، روز جمعه نیز حملات اخیر مرگبار در کابل را به تندروانی نسبت داد که در پاکستان پناهگاه امن دارند.

XS
SM
MD
LG