لینک های دسترسی

Breaking News

رسول باوری، معین پیشین وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان درگذشت


وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می‌گوید که محمد رسول باوری، معین پیشین این وزارت به دلیل مریضی که داشت امروز شنبه ۱۲ جون (۲۲ جوزا) درگذشت.

این وزارت در مورد نوعیت مریضی آقای باوری چیزی نگفته است، اما گفته می‌شود که او در اثر بیماری کووید۱۹ در یکی از شفاخانه‌های شهر کابل درگذشته است.

بر اساس گزارش‌ها، آقای باوری از چندین روز به این‌سو، در بخش ویژه کووید۱۹ شفاخانۀ سردار داوود خان بستری بود.

وزارت اطلاعات و فرهنگ گفته است که آقای باوری سال‌های زیاد عمرش را وقف کارهای علمی – پژوهشی در عرصۀ تاریخ، به ویژه باستان‌شناسی کرد. آقای باوری رتبۀ علمی "پوهاند" داشت و نیز از مدت زیادی به این‌سو به عنوان استاد در پوهنتون کابل ایفای وظیفه می‌کرد.

محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان درگذشت آقای باوری را "ضایعۀ بزرگ" در عرصۀ علم، هنر و فرهنگ این کشور عنوان کرده است.

آقای زهیر گفته است: "خدمات وی در عرصۀ باستان‌شناسی قابل تقدیر وتحسین است. او اثار متعددی نوشت و به دانشمندان، محققان و به ویژه نسل جوان به عنوان سرمایۀ گران بهای علمی به میراث گذاشت."

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نیز با خانواده آقای باوری و فرهنگیان افغانستان ابراز غم‌شریکی کرده و گفته است که آقای باوری در طول حیات‌اش، تلاش‌های زیادی را در عرصۀ فرهنگ و باستان‌شناسی انجام داد.

محمد رسول باوری در سال ۱۳۳۶ خورشیدی در ولسوالی دهراوود ولایت ارزگان به دنیا آمد و تحصیلات‌ خود را در پوهنتون کابل به اتمام رسانده بود.

XS
SM
MD
LG