لینک های دسترسی

Breaking News

سعودی مدیریت حج را منحصر به خود می‌داند


عربستان سعودی گفته است که بین المللی کردن اماکن مقدس مسلمانان در آن کشور – کعبه و مسجد نبوی – آن گونه که قطر خواستار آن شده است، به مثابۀ اعلام جنگ بر ضد سعودی است.

تلویزیون دولتی العربیۀ سعودی از قول عادل الجبیر وزیر خارجۀ آن کشور گزارش داده است که حکومت عربستان به هر کسی که خواستار بین المللی کردن این اماکن شود، پاسخ خواهد داد.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر خارجۀ قطر گفته است که هیچ مقام کشورش خواستار بین المللی کردن اماکن مقدس عربستان سعودی نشده است.

شیخ محمد به تلویزیون الجزیره گفته است "ما از پاسخگویی به معلومات و روایت‌های دروغین که از هیچ ابداع شده است، خسته شده ایم".

قطر، مقام‌های سعودی را به سیاسی سازی حج متهم کرده و نگرانی خود را در مورد موانع فرا راه زایران قطری که عازم حج اند، با نمایندۀ ویژۀ ملل متحد در امور آزادی ادیان در میان گذاشته است.

عربستان سعودی، امارات متحدۀ عربی، مصر و بحرین به تاریخ پنجم جون با این ادعا که گویا قطر از دهشت افگنان حمایت کرده و با ایران رابطۀ نزدیک دارد، روابط دپلوماتیک خود را با آن کشور قطع کردند و حمل و نقل زمینی، بحری و هوایی خود را با آن کشور متوقف ساختند.

این چهار کشور به تاریخ ۲۲ جون فهرستی از ۱۳ خواست شان را به قطر پیشکش کردند که در آن میان توقف حمایت از حزب اخوان المسلمین، توقف نشرات شبکۀ تلویزیونی الجزیره، انسداد پایگاه نظامی ترکیه در قطر و سست ساختن روابط قطر با ایران شامل می باشد.

وزیران خارجۀ این چهار کشور روز یک شنبه گفتند که اگر حکومت قطر مایل به رسیدگی به خواست‌های شان باشد، حاضر اند با مقام‌های قطری وارد گفتگو شوند.

پیش از این ایران نیز گفته بود که "دولتها و ملتهای مسلمان" باید فکر اساسی برای مدیریت حرمین شریفین و مساله حج بکنند.

گزارش: رویترز

XS
SM
MD
LG