لینک های دسترسی

Breaking News

امام علی رحمان از توصیف زیاد شخصیت اش بیزار شد


امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان دستور داده است که دیگر هیچ هنرمندی در مدح و ستایش از وی آهنگ نسراید.

تلویزیون دولتی تاجیکستان پنجشنبه (۲۱ فبروری) گزارش داد که آقای رحمان به خاطر "اشتهار بیش از حد از شخصیت اش" از ورای آهنگ‌ها "ابراز نگرانی" کرده است.

در این گزارش آمده است "رئیس جمهور به رهبری کمیتۀ نشراتی رادیو و تلویزیون دستور داده است تا در عوض ستایش از وی، کار خستگی ناپذیر مردم، دستآوردهای عمدۀ کشور و طبیعت منحصر به فرد این سرزمین کهن (تاجیکستان) را برجسته کنند".

اشتیاق شدید آقای رحمان به تشریفات تجملی و پرهزینه همواره در شبکه های اجتماعی بازتاب یافته و شماری از کاربران بر آن انتقاد ورزیده اند.

ستایش از شخصیت رئیس جمهور نه تنها درتاجیکستان بلکه در اکثر کشورهای آسیای مرکزی به روال عادی مبدل شده است.

در اوزبیکستان، در همسایگی تاجیکستان نیز مقام‌ها با شمار روز افزون آهنگ و ترانه‌هایی که در وصف شوکت میرزایف، رئیس جمهور آن کشور سروده می‌شود، محتاطانه برخورد کرده اند.

پس از آنکه یک هنرمند اوزبیک آهنگ "سلفی با رئیس جمهور من" را در وصف آقای میرزایف سرود، ادارۀ موسیقی اوزبیکستان در هفتۀ روان گفت که رئیس جمهور "به اشتهار هنرمندان نیاز ندارد".

آهنگ"سلفی با رئیس جمهور من" که باربار از مشهورترین تلویزیون آن کشور نشر شد، با انتقادات گستردۀ کاربران اوزبیک در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد.

پیش از رهبران تاجیکستان و اوزبیکستان، قربان‌قلی بردی محمدوف، رئیس جمهور ترکمنستان به محض پیروزی در انتخابات ۲۰۰۶ آن کشور از مقام‌ها و رسانه‌ها خواست تا مدح و ستایش از وی را متوقف کنند.

با اینحال در سال ۲۰۱۵ تندیس بزرگ برونزی آقای محمدوف سوار بر اسپ که سطح آن با طلای ۲۴ قیراط مستور شده است، در شهر عشق آباد، مرکز آن کشور قامت بلند کرد.

اما پیش از وی، صفر مراد نیازوف، رئیس جمهور پیشین ترکمنستان که خود را رهبر ترکمن‌ها می‌خواند به تجمل پرستی مشهور شده بود.

تندیس بزرگ طلایی نیازوف در زمان زعامت وی در مرکز شهر عشق آباد ساخته شد. این مجسمۀ بزرگ طلایی از زمان طلوع تا غروب رخ به آفتاب داشته و موازی با موقعیت آفتاب در طول روز حرکت می‌کرد.

آقای محمدوف پس از رسیدن به قدرت تندیس طلایی رئیس جمهور فقید ترکمنستان را از مرکز به حومۀ شهر انتقال داد.

اکثر رهبران کشورهای آسیای میانه به شمول آقای رحمان و رئیس جمهور میرزایف برای کم و بیش دو دهه در قدرت باقی مانده‌اند، از سوی شماری از سازمان‌های جهانی حقوق بشر به استبداد و سرکوب مخالفان سیاسی متهم شده اند.

XS
SM
MD
LG