لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان به طالبان: یا صلح کنید یا پاکستان را ترک گویید


اسلام آباد رهبران طالبان را تحت فشار قرار داده که یا در روند مصالحۀ افغانستان دخیل شوند یا همراه با اعضای خانواده های شان از پاکستان خارج شوند.

یک مقام پاکستانی که نخواسته نامش افشا شود گفته است که به دلیل فشار های تازه، شماری از رهبران طالبان افغان یا پاکستان را ترک کرده و یا هم در حال ترک کردن اند. این مقام پاکستانی میگوید سخت گیری بر طالبان بخشی از پالیسی پاکستان در مورد برگشت قبل از وقت حدود سه میلیون مهاجر دارای اسناد و بدون اسناد افغان به کشور شان میباشد.

ایالات متحدۀ امریکا و دیگر شرکای بین المللی پاکستان از دیر زمان به این سو، اسلام آباد را تحت فشار قرار داده اند که برای طالبان و دیگر گروه های افراطی مثل شبکۀ حقانی پناهگاه امن فراهم نکند. رئیس جمهور غنی نیز از اسلام آباد خواسته است که به جای وساطت در روند صلح افغانستان، در برابر طالبان در داخل آن کشور اقدامات جدی و عملی نماید.

توقیف رهبران طالبان

مقامات پاکستانی و منابع طالبان مدعی شده اند که پاکستان در اوایل ماه روان میلادی، سه رهبر طالبان به شمول ملا نانی را به خاطر اینکه نمیخواستند به روند صلح بپیوندند توقیف کرده است. شماری از مقامات افغانستان مدعی اند که اسلام آباد همواره آنعده از رهبران طالب را تحت فشار قرار داده که خواستار ختم جنگ بوده اند.

پاکستان این ادعا ها را رد نموده است که کمک دستگاۀ استخبارات آن کشور طالبان و شبکۀ حقانی را قادر ساخته است تا جنگ را در افغانستان ادامه بدهند و نفوذ جنگجویان را بعد از خروج نیرو های امریکا در افغانستان گسترش بدهد.

این موضوع باعث گردیده است که تلاش ها برای بهبود روابط بین افغانستان و پاکستان را تحت شعاع قرار بدهد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، بطور مکرر اسلام آباد را متهم به عدم اقدامات علیه رهبران طالبان نموده است. در مقابل پاکستان دستگاه استخبارات افغانستان را متهم به پناه دادن به طالبان پاکستانی در خاک افغانستان مینماید.

مقام های پاکستانی در اویل این ماه چندین رهبر کلیدی طالبان را در کویته مرکز ایالت جنوب شرقی بلوچستان که هم سرحد با افغانستان است، توقیف کردند. در جملۀ توقیف شدگان احمدالله مشور به ملا نانی، سلیمان آغا و ملا صمد ثانی نیز شامل اند.

مقام های پاکستانی و جنگجویان میگویند که رهبران توقیف شده موقف های کلیدی در جنگ داشته و بعد از آن توقیف شدند که تقاضا برای شرکت در مذاکرات صلح با حکومت افغانستان را رد نمودند.

حمله بر مدرسه های اسلامی

نیرو های پاکستانی همچنان بر بعضی مدرسه های اسلامی مهاجرین افغان به ظن پناه دادن به شورشیان طالب نیز حمله نموه آنها را مسدود ساخته اند.

این اقدامات طالبان را واداشت تا یک هیأت بلند پایه را از دفتر سیاسی شان در قطر به پاکستان بفرستد تا در مورد با مقام های پاکستانی صحبت نماید.

ذبیح الله مجاهد کسیکه خود را سخنگوی طالبان میخواند به صدای امریکا گفت این هیأت هم چنان وظیفه دارد تا نگرانی طالبان را در مورد برخورد با مهاجرین افغان، بشمول خروج جبری آنها از پاکستان به مقام های آن کشور بیان نماید.

اما وی این گزارش ها رد نمود که هیأت طالبان به پاکستان سفر نموده تا به آن کشور در مورد ملاقات اخیر و مخفی طالبان با حکومت افغانستان توضیحات بدهد. وزارت خارجۀ پاکستان از سفر طالبان به پاکستان اظهار بی اطلاعی نموده است. اما در عین زمان نگفته که چنین ملاقاتی صورت نگرفته است.

یک مامور امنیتی پاکستان که نخواست نامش افشا شود به صدای امریکا حضور هیأت طالبان را در پاکستان تأیید کرد، ولی تأکید نمود که آنها بدون کدام دعوتی به پاکستان آمده اند.

عکس العمل افغانستان

وزارت خارجۀ افغانستان از پاکستان خواهان توضیحات شده است تا واضح گردد که چگونه افرادی که نام شان در لست تحریمات سفر سازمان ملل متحد درج میباشد، به پاکستان سفر نموده اند. شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، به صدای امریکا گفت که کابل هم چنان خواهان توضیحات شده است که آیا این سفر به مذاکرات صلح افغانستان ارتباط دارد یاخیر.

شماری از مقام های افغانستان وتحلیل گران به این نظر اند که گرفتاری طالبان توسط پاکستان تنها در در برابر کسانی صورت گرفته که خواهان مذاکرات مستقیم با حکومت کابل بدون نفوذ پاکستان در مورد صلح میباشند.

انوارالحق سخنگوی حکومت ایالتی بلوچستان پاکستان میگوید" اتهامات اینست که ما کدام اقدامی در مقابل طالبان درین ایالت ننموده ایم و اگرما اقدامی بکنیم و بعضی افراد را دستگیر نماییم، ما متهم به اخلال پروسه صلح میشوییم".

گزارشگر: ایاز گل

ترجمۀ دری : احد عزیززاده

XS
SM
MD
LG