لینک های دسترسی

Breaking News

یونسکو: کروناویروس ۳۰۰ میلیون نفر را از رفتن به درس باز داشت


سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) گفته است که حدود ۳۰۰ میلیون شاگرد و محصل در ده‌ها کشور جهان روز پنجشنبه پنجم مارچ (۱۵ حوت) به خاطر جلوگیری از گسترش کروناویروس، به مکتب و پوهنتون نرفتند.

آدری آزولی، رییس عمومی یونسکو گفته است که ایتالیا تمام مکاتب و پوهنتون‌ها را ۱۵ مارچ مسدود اعلام کرده است. ایتالیا بیش از هر کشور اروپایی از گسترش کروناویروس متاثر شده است.

به گفتۀ مقام های یونسکو، نه کشور دیگر در مناطق مشخص مکاتب را موقتاً مسدود کرده اند و اگر مکاتب را در سراسر این کشورها مسدود گردد، مجموعاً ۱۸۰ میلیون شاگرد دیگر از رفتن به مکتب، موقتاً محروم خواهند شد.

رییس یونسکو گفته است که مسدود شدن مکاتب در کشورهای مختلف جهان، غیر متوازن است و اگر این وضیعت ادامه یابد، حق دسترسی به معارف را تهدید خواهد کرد.

کروناویروس که در اواخر دسمبر ۲۰۱۹ در چین شیوع یافت، حال به بیش از ۸۰ کشور جهان گسترش یافته و بیش از ۹۵ هزار نفر به شمول بیش از ۸۰ هزار نفر در چین به این ویروس کشنده، مبتلا شده اند.

گسترش کروناویروس تا کنون جان بیش از ۳۲۰۰ نفر را در سرتاسر جهان گرفته است که بیش از ۲۹۰۰ نفر جان باختگان در چین بوده اند.

از جانب دیگر، گسترش کروناویروس اقتصاد جهان را بر هم زده و کشورهای متاثر شده، منابع هنگفت مالی را برای مبارزه برای گسترش این ویروس اختصاص که از آن جمله تنها امریکا ۸.۳ میلیارد دالر را برای جلوگیری از گسترش بیشتر این ویروس کشنده، اختصاص داده است.

XS
SM
MD
LG