لینک های دسترسی

Breaking News

معین وزارت خارجۀ امريکا در روابط بین المللی، در سفر اخیر خود به کابل عملکرد دستاورد های این انجمن را تحت بررسی قرار داد


پالا دوبرایسنکی معین وزارت خارجه در روابط بین المللی، منحیث عضوی از انجمن زنان ایالات متحده و افغانستان در سفر اخیر خود به کابل عملکرد پنج ساله و دستاورد های این انجمن را تحت بررسی قرار داد.

در گردهمایی که امروز دوشنبه در وزارت خارجه ایالات متحده برگزار گردید، خانم دوبرایسنکی در مورد فعالیت های این انجمن و سفر اخیر خود به این کشور به حضار معلوماتی را ارائه داد.

انجمن زنان ایالات متحده بتاریخ بیست و هشتم ماه جنوری سال 2002 تاسیس گردید.

این موسسه خدمات زیادی را در عرصه فراهم اوردن امکانات به زنان افغانستان انجام داده است.

اعضای این انجمن شامل خانم پالا دوبرایسنکی معین وزارت خارجه در روابط بین المللی، خانم لورا بش بانوی اول ایالات متحده.

خانم حسن بانو غضنفر ریس امور زنان در افغانستان و داکتر رنگین دادفر اسپنتا وزیر خارجه افغانستان میگردد.

امروز دوشنبه وزارت خارجه ایالات متحده، کنفرانس مطبوعاتی را در مورد سفر خانم پالا دوبراینسکی معین وزارت خارجه ایالات متحده در امور بین المللی به کابل دایر نمود.

خانم دوبرایسنکی در مورد این سفر گفت، "تقیسم اوقات ملاقات انجمن زنان ایالات متحده و افغان در کابل روی موضوعات وضعیت زنان افغان در بخش های سیاسی، اقتصاد و امکانات تحصیلی متمرکز بود."

از دیگر شرکت کنندگان این گردهمایی میتوان از سید طیب جواد سفیر افغانستان در ایالات متحده و خانم شمیم جواد همسر سفیر افغانستان یاد کرد.

در این گردهمایی معلوماتی در مورد تقسیم اوقات کاری و پروژه های عمده این موسسه که شامل پروژه های تحت نام اینده جهت کمک به اطفال افغانستان، پروژه اموزش مدیریت برای زنان و پروژه های اقتصادی و فرهنگی میگردد ارائه شد.

خانم پالا دوبراینسکی به فعالیت های زنان دیگر که در کنفرانس کابل حضور داشته و در مورد معلوماتی را ارائه داده بوده اند اشاره نموده گفت: "در کابل کرولاین فایر استون موسس مرکز هادسن برنامه جدید طب دندان و دیگر فعالیت های خود را برای افزایش کار و در امد محل در چهار والسوالی مختلف افغانستان تشریح داد."

و دیانا روین موسس روابط رهبریت زنان، روی اوردن اصلاحات در قوی قضائیه کوشش نموده و برنامه های برای اموزش زنان قاضی دارد پروژه های انجمن زنان ایالات متحده و افغان شامل این بخش هاست: پروژه اینده که هدف ان حمایت و تشویق فعالیت برای بهبود وضعیت زندگی، تحصیلی، صحی و دیگر قابلیت های فردی اطفال مثل توانایی های ورزشی و هنری میباشد.

پروژه دیگر این انجمن اموزش مدیریت برای زنان است که دارای چندین بخش مختلف میگردد.

بخش اول ان حمایت از زنان در عرصه قضاییست که برای هشتاد زن قاضی و قانوندان کمک فراهم میاوردو تعدادی از این زنان به کمک این برنامه جهت تحصیل به فاکولته حقوق یونیورستی هارورد ارسال میشوند.

بخش دوم این پروژه روی اهداف تحصیلی و فرهنگی بنا نهاده شده است که دارای پنج جایزه نقدی برای پیشنهادات تجارتی میگردد.

بخش سوم ان اموزش سیاسی و رهبری در میان زنان میباشد که هر ساله بدعوت وزارت خارجه ایالات متحده هیتی از زنان افغان برای بازدید از ارکان مختلف حکومتی و موسساتی مثل ملل متحد به ایالات متحده می ایند

و بخش چهارم این پروسه بنام برنامه زنان خبرنگار نامیده شده است که بر اساس ان چینل تلویزیونی پی بی اس از سال 2003 به این طرف به کمک دیگر موسسات امریکایی تواسنته است پنچ زن افغان را که برای اینه در کابل کار میکنند با اهدای کامره ها ویدیوی و دیگر وسایل فلم برداری برای ثبت فلم های مستند در مورد زنان به نقاط مختلف افغانستان ارسال دارد.

از دیگر برنامه های این موسسه برای بهبود وضعیت زندگی و فراهم اوری امکانات بیشتر برای زنان افغانستان میتوان از پروژه های تعلیمی که شامل اموزش زنان معلم، اهدای برس تحصیلی فلبرایت، اموزش و تربیه معلمین، پروژه های بهبود اقتصاد که شامل بانک ها محلی، برنامه ارتموس که تحت ان پانزده زن افغان تجارت پیشه به ایالات متحده سفر کردند.

برنامه قالین ارزو که بیش از 1150 عضو داشته و فعالیت هایش تا ولایت بامیان گسترده است میگردد و بخش اخر شامل پروژه های حمایت از محیط زیست و زراعت است که شامل برنامه های از قبیل اموزش زنان به کشت و پرورش گل برای بهبود طبیعت افغانستان سفر زنان به ایالات متحده تحت برنامه زراعت “کوچران” وزارت زراعت ایالات متحده و شرکت زنان در برنامه های تبادل محصلین در رشته زراعت در یونیورستی نبراسکا میباشد.

پروژه صحی این موسسه شامل کمیته های صحی در افغانستان جهت تداوی و افزایش اگاهی عامه، اموزش زنان قابله، تقسیم کتاب دارای صوت صحی در میان خانواده های افغان و برنامه های مثل تبادله ورزشکاران و گردهمایی جهانی زنان میگردد که تحت ان یک گروه از زنان تجارت پیشه افغان برای اولین بار در یک گردهمایی جهانی زنان شرکت نمودند.

سید طیب جواد سفیر کبیر افغانستان در ایالات متحده در مورد اهمیت این انجمن چنین گفت: "ما از اعضای این انجمن متشکریم که با تقسیم اوقات مصروف خود بتاریخ هژدهم و نوزدهم جولای به افغانستان رفته و با وزیر خارجه وزیر امور زنان وزیر معارف و دیگر مامورین ارشد ملاقات نموده و در کابل به امکان مختلف رفتند تا خود پیشرفت ها را بیبیند و مشکلات را نیز که ما باید با ان برخورد نمایم مشاهده کردند."

این گردهمایی با شرکت مطبوعات و پاسخ به سوالات حاضرین به پایان رسید.

XS
SM
MD
LG