لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان در مورد منبع سلاح پيشرفتۀ طالبان تحقيقات ميکند


عبدالرحيم وردک وزير دفاع افغانستان ميگويد، ادارۀ استخبارات آن کشور دربارۀ منبع سلاح پيشرفتۀ که توسط تندروان طالب مورد استفاده قرار ميگيرد، تحقيقات ميکند.

اما برخلاف جنرال دن مک نيل قوماندان ارشد قواي ناتو در افغانستان آقاي وردک نگفت که سلاحي که ماه قبل در افغانستان بدست آمده از ايران آمده است.

هر چند اين مقام افغاني در کنفرانس مطبوعاتي در وزارت دفاع امريکا بروز پنجشنبه گفت که چنين موادي راهشان را به آن کشور باز ميکند.

امام علاوه داشت مقامات ايراني از الزاماتي که آن کشور مواد انفجاري را براي تندروان طالبان ميفرستند، انکار کردند.

رابرت گيتس وزير دفاع ايالات متحده در اوايل روز پنجشنبه گفته بود که او معتقد است که طالبان از جانب ايران کمک دريافت ميدارند. امان گفت که اين کمک را چطور دريافت ميدارند.

همچنان روز پنج شنبه « دن مک نيل » جنرال نظامي ايالات متحده گفته بود که قواي ناتو يک کاروان را به تاريخ پنج ماه سپتمبر در غرب افغانستان متوقف ساخت که از ايران ميامد. او اظهار داشت اين کاروان حامل يکتعداد وسايل انفجاري با تکنلوژي پيشرفتۀ ساخت محل بود.

جنرال مک نييل گفت مشکل است قبول کرد که يک محمولۀ سامان آلات پيشرفتۀ منفجره از ايران منشا گرفته و بدون اطلاع و آگاهي نظاميان ايران به افغانستان انتقال داده شده است.

رهبران حکومت ايالات متحده، ايران را به تسليح شورشيان طالب در افغانستان ملزم ميدانند ميکنند. اين الزام را محموداحمدي نژاد رئيس جمهور ايران تکذيب مي کند.

شورشيان طالب استعمال بم هاي انتحاري و بم هاي قابل تعبيه در کنار جاده هارا زياد ساخته اند تا عساکر خارجي و افغان را بقتل برسانند.

XS
SM
MD
LG