لینک های دسترسی

انتخابات در پاکستان، شرایط بعد از انتخابات و علل و عوامل قتل خانم (مصاحبه)


مارک سیگل یکی از نویسندگان برجسته ایالات متحده و از دوستان نزدیک بی نظیر بوتو، صدراعظم سابق پاکستان، در مصاحبه یی با صدای امریکا در مورد انتخابات امروزی پاکستان و شرایط بعد از انتخابات و همچنین در مورد علل و عوامل کشته شدن خانم بوتو ابراز نظر کرده است.

سوال: با توجه به سه راهی که خانم بوتو پیش روی داشت، چرا وی برگشت به پاکستان را برگزید؟

جواب: این پرسش همواره مطرح بوده است، اما خانم بوتو بحیث یک دوست نزدیک به من گفت بیشترین فداکاری من برای پاکستان است و این امر پیشتر از خوشبختی من و خانواده من است. و خانم بوتو میگفت خانواده من این را می داند.

سوال: طی 7 یا 8 سال گذشته یعنی از سال 1999 تا ماه اکتبر که او تصمیم به برگشت به پاکستان را گرفت، از جانب واشنگتن مورد استقبال قرار نگرفت، واقعا چه کسی واشنگتن را مطمئن ساخت و این مفکوره را به قصر سفید یا کانگرس داد که بی نظیر بوتو را به حیث یک همکار بسیار خوب با مشرف ببینند؟

پاسخ: به طور کلی وزارت خارجه ایالات متحده با رهبران مخالف، صمیمی نیست. بی نظیر بوتو همیشه می خواست به واشنگتن بیاید. او به طور منظم به واشنگتن سفر داشت.

او به ایالات متحده بسیار سفر کرد چنانچه میدانید هر زمانی که او در واشنگتن بود با اعضای سنا که به او علاقمند و نزدیک بودند، دیدار می کرد. او با برخی از مقامات وزارت خارجه معمولا با ریس بخش امور پاکستان دیدار داشت.

زمانی که جنرال مشرف جامعه مدنی را با برکنار کردن وزیر اعظم و اساسا زمانی که سیستم قضایی را تخریب کرد، وکلای پاکستان و محصلین پاکستانی به سرک ها سرازیر شدند و محبوبیت مشرف پایین آمد.

من فکر می کنم زمانی که وزارت خارجه در نهایت امر فکر کرد که باید پلان دومی باشد؛ زیرا آنها پلان دومی نداشتند. پلان دوم تلاش برای کار با رهبران دموکرات پاکستان و اصلا کار با رهبر بزرگترین حزب سیاسی با ریشه های مردمی بود که در تمامی ولایات، اعاده یک حکومت قانونی را تقویت نماید. وهمچنین ریاست جمهوری جنرال پرویز مشرف را قانونی نماید.

تنها چیزی که بی نظیر بوتو میخواست یک تضمین برای انجام انتخابات آزاد و منصفانه بود. بینظیر بوتو یک نتیجه از قبل تعیین شده را تقاضا نداشت که او صدر اعظم باشد. او تصور یک انتخابات آزاد و منصفانه را داشت که ازعهده آن به خوبی می برآمد.

بسیاری از مسائل عمده که خانم بوتو درمورد بحث کرد و جنرال پرویز مشرف واضحا به انجام آنها توافق کرد. اما مشکل در این موافقات بود. این توافقات خصوصی بود. پرویز مشرف هرگز موافقات بر سر آن مسائل را به طور عموم بیان نکرد.

مارک سیگل در ارزیابی به چشم انداز شرایط بعد از انتخابات گفت: در واقع این شرایط بستگی به این دارد که اگر ما شاهد انتخابات آزاد و منصفانه یی باشیم، یک حکومت منتخب دموکرات در اسلام آباد و چهار ولایت برسرقدرت بیاید. من فکر می کنم پاکستان میتواند بسیار زیاد تغییر نماید.

من فکر می کنم که دوره دیکتاتوری پایان خواهد یافت و فکر می کنم حکومت منتخب دموکرات باشد که در آن صدراعظم همواره قادر باشد حمایت مردم را در جنگ با افراط گرایی دریافت کند.

من باور دارم انتخابات منصفانه و آزاد خواهد بود. بنابراین پاسخ این است که اگر انتخاباتی آزاد و منصفانه باشد من خوش بین هستم. اگر انتخابات پرازتقلب باشد، من فکر میکنم که وضعیت را بی ثبات می سازد و برموجودیت فدراسیون پاکستان تاثیر می گذارد.

علل و عوامل کشته شدن خانم بوتو

سوال: اکنون انگشت به طرف آی اس ای و جنرال های اردو به کشته شدن بی نظیر بوتو اشاره می باشد؟ آیا شما با روند تحقیقات کشته شدن خانم بوتو راضی هستید یعنی آیا با این نظر موافق هستید که بیت الله مسعود که عامل کشته شدن بینظیر بوتو اعلام شده واقعا در وزیرستان است؟

پاسخ: شما می دانید مردم پاکستان باید راضی باشند. اکنون مردم در پاکستان راضی نیستند ما چندین نظر سنجی عامه داشتیم که نشان می دهد اکثریت مردم پاکستان فکر می کنند آی اس آی و دیگر ادارات استخباراتی در کشته شدن وحشیانه خانم بوتو دخیل می باشند. در واقع عناصر مربوط به حزب خود مشرف را دخیل می دانند.

من فکر می کنم مطمئنا به خاطر آینده پاکستان مشرف یک تحقیقات مستقل توسط ملل متحد را در مورد کشته شدن بی نظیر بوتو برای تایید اینکه چه کسی مسئول است و چه کسی نیست، تقویت می کند.

شما از من می پرسید که آیا من فکر میکنم طالبان در این قتل دخیل است. بله من فکر میکنم آیا القاعده دخیل است. بله همه آنها دخیل هستند.

اما سوال اینجا است که چه کسی عامل قضیه است؟ چه کسی بم را منفجر کرد؟ چه کسی این قتل را طرح ریزی کرد؟ چه کسی این را ترفیع داد؟ چه کسی این افراد را آموزش داد؟ چه کسی این اقدام را تمویل کرد؟ اینها سوالاتی هستند که باید پاسخ داده شود.

مارک سیگل ادامه داده گفت اسکاتلندیارد در مورد این مسائل صحبتی نکرد. او گفت من به هدف و دلایل مرگ خانم بوتو اهمیتی نمی دهم. من فکر می کنم تنها یک تحقیقات مستقل میتواند به اصل موضوع برسد.

XS
SM
MD
LG