لینک های دسترسی

چرا افغانستان یکبار دیگر مورد توجه جهان قرار گرفته است؟


درحالیکه چند ماه برای انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده باقی مانده، یکی از موضوعات عمده نه تنها برای رای دهنده گان درین انتخابات بلکه برای دول گسترده، سیاست خارجی این کشور در جنگ ضد دهشت افگنی میباشد.

رابرت گاتمن رئیس مرکز امور سياسي و روابط خارجی پوهنتون جان هاپکینز روی سیاست خارجی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری امریکا در قبال افغانستان طی مصاحبه اختصاصی با سرویس افغانستان در صدای امریکا صحبت نموده است.

افزایش در خشونت ها و فعالیت های تندروان در افغانستان و سفر براک اوباما به آن کشور توجه رسانه ها و سیاستمداران را بسطح بین المللی زمانی جلب کرده که نامزدان انتخابات امریکا به مبارزات انتخاباتی ادامه میدهند.

آقای رابرت گاتمن میگوید در حالیکه سناتور براک اوباما میخواهد نیرو ها را از عراق خارج ساخته به افغانستان اعزام نماید، جان مککین میگوید برنامه افزایش قوا را که در عراق صورت گرفت در افغانستان نیز بکار اندازد که به عقیده گاتمن هردوی این نامزدان روز بروز در مورد افغانستان نظریه مشابه تری اختیار مینمایند.

چرا یکبار دیگر افغانستان مورد توجه جهان قرار گرفته است؟

آقای گاتمن میگوید کشته شدن نیرو های بیشتر افغان و خارجی در آن کشور باعث شد که جامعۀ جهانی یکبار دیگر به آن قضیه نسبت به عراق متمرکز شود.

"در رسانه ها خبر مثبت در مورد عراق و منفی در مورد افغانستان نشر ميشود، پس طبعی است که مورد توجه قرار گرفت."

اقای گاتمن سفر اوباما به افغانستان را بیشتر بخشي از مبارزات انتخاباتی وی جلوه داده میگوید شش ساعت سپری کردن در یک کشور نمیتواند کسی را واقف از جزیات مشکلات آن سازد.

"او میتواند بعضی از عکس های سفر خود را در اعلانات انتخاباتی خود را که با کرزی، سرکوزی و گوردن برون ملاقات کرده است استفاده کند."

رابرت گاتمن میگوید با در نظرداشت داغ بودن موضوعات، کاندیدان انتخابات روی مسائلي صحبت میکنند که سال گذشته عراق بود، بعداً اقتصاد امریکا و اکنون افغانستان است و به عقیده او جان مککین نیز همین روش را عملی ساخته است.

"صبح امروز مصاحبه مککین را در تلویزیون دیدم که میگفت باید نیروی بیشتر به افغانستان تعبیه شود، و باید مانند عراق افزایش در نیرو ها صورت گیرد... فکر میکنم هردوی شان دید مشابه دارند."

به اساس گزارش ها، سناتور اوباما درین اواخر از حکومت حامد کرزی بخاطر کنترول محدود در آن کشور، افزایش فساد اداری در دستگاه دولتی، ضعف در سیستم قضائی و بلند رفتن تجارت غیر قانونی مواد مخدر انتقاد کرده است.

رابرت گاتمن درین مورد میگوید حین دیدار با آقای کرزی سناتور اوباما از حکومت افغانستان انتقاد نکرده است و حتماً به او وعده داده شده باشد که اگر رئیس جمهور انتخاب شود بخاطر حل مشکلات، حکومت افغانستان او را یاری خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG