لینک های دسترسی

واشنگتن پوست در مورد سفر کرزی به هند و روابط این دو کشور


روزنامۀ واشنگتن پوست به اساس خبر اسوشييتد پرس مينگارد: رهبران افغانستان و هند مشترکاً بمگذاري ماه گذشته در سفارت هند در کابل را تقبح نموده بدون آنکه از پاکستان نامي ببرند، حادثۀ بمگذاري را محکوم کردند.

حکومات هند و افغانستان همچنان مقامات در ايالات متحده مدعي اند که بمگذاري سفارت هند در کابل از طرف دستگاه استخباراتي نظامي پاکستان يا آي اس آي طرح ريزي شده بود تا مناسبات بين هند و افغانستان را تيره سازد اما چنين نشد و شايد اين حادثه مناسبات بين کابل و دهلي را تقويه بخشيده باشد.

منموهن سنگ صدر اعظم هند بروز دوشنبه اعلان نمود کشورش جهت تمويل فعاليتهاي باز سازي در افغانستان۴۵۰ مليون دالر کمک جديد خواهد داد. او انفجار بم در سفارتخانۀ کشورش را حمله به مناسبات دوستانۀ هردو کشور تلقي نموده خاطر نشان نمود ما اجازه نخواهيم داد که دهشت افگني مانع راه ما گردد.

آقاي سنگ بعد از ملاقات با حامد کرزي رئيس جمهور افغانستان اين اظهارات را نمود. آقاي کرزي در بيانيه اش اظهار داشت افغانستان با دوستان هندوستاني اش در جنگ عليه دهشت افگني يکجاست.

آقاي سنگ و کرزي بطور عمدي از پاکستان که آنها مکرراً متهم به بمگذاري در سفارت هند در کابل نموده اند، اسماً ياد ننمودند.

پاکستان از مدت ها به اينطرف افغانستان را يک منطقۀ ستراتيژيک جبهۀ عقبي در هرگونه برخورد يا هند ميداند و از بهتر شدن مناسبات بين رقيبش هند و افغانستان بعد از سرنگوني رژيم طالبان در سال ۲۰۰۱ به اينطرف در تشويش است.

در هر حال حاضر حمله به سفارت هند تا اندازه اي بر جريان صلح بين هند و پاکستان که در سال ۲۰۰۴ آغاز گرديد، تأثير منفي نموده است. مقامات رسمي هند اظهار نظر نموده اند مذاکرات در حال حاضر در ضعيفترين نقطۀ آن از شروع اين مذاکرات به اينطرف ميباشد.

همچنان اسوسيتد پرس در وبسايت خود گزارش ميدهد وزارت دفاع جمهوري چک اعلان نمود که تعداد عساکر اينکشور در افغانستان را در سال آينده به تعداد ۲۰۰ تن بيشتر خواهد ساخت.

يان پيشک سخنگوي وزارت دفاع جمهوري چک گفت تعداد عساکر جمهور چک در قواي بين المللي تعاون امنيتي برهبري ناتو تا سال ۲۰۰۹ به ۶۰۰ تن ازدياد خواهد بخشيد.

آقاي پيشک امروز اظهار داشت اين پلان بايد از جانب حکومت در ماه هاي سپتمبر ويا اکتوبر منظور گرديده و پارلمان نيز آنرا قبول نمايد.

پارلمان جمهوري چک در سال جاري خدمت ۴۱۵ عسکر آنکشور را در دايرۀ قواي حافظ صلح ناتو منظور نموده بود.

آقاي پيشک علاوه نمود يک واحد يکصد نفري عساکر نخبۀ آنکشور در مبارزه عليه عناصر القاعده و جنگجويان طالبان در فعاليتهاي برهبري ايالات متحده در افغانستان در سال آينده ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG