لینک های دسترسی

شهر نيو اورليانز امریکا یک بار دیگر مواجه با خطر طوفان بحری


شاروال شهر نيو اورليانز در سواحل جنوبي ايالات متحده با نزديک شدن طوفان بحري گوستاف از مردم و سياحين در مناطق پائين شهر خواسته است تا منازل شانرا ترک گويند.

براين واگنر خبرنگار صداي امريکا گزارش ميدهد تخمين کنندگان آب و هوا توقع دارند که اين طوفان قبل ازاصابتش به خشکه بروز دوشنبه قوت بيشتر کسب خواهد نمود.

راين ناگين شاروال نيواورليانز فرمان تخليۀ مناطق آسيب پذير شهر را امضا کرد که صبح وقت روز يکشنبه مرعي الاجرا گردد.

هزارها تن بشمول معيوبين و مريض هاي بستر در شفاخانه ها قبلاً به مناطق دور از ساحل با بس ها انتقال داده شده وديگران به تخليۀ آن مناطق شروع کرده اند.

آقاي ناگين که شام روز شنبه صحبت مينمود هوشدار داد توفان بحري گوستاڤ خيلي بد تر از توفان بحري کتريناست که در سال ۲۰۰۵ سبب کشته شدن يکهزارو چهارصد تن شده بود. اوعلاوه نمود کسانيکه بعد از اصابت توفان به خشکه در شهر مي مانند نبايد به کمکهاي مقامات رسمي اعتماد و تکيه داشته باشند.

"اين قويتري توفان عصر ماست و ما بدرستي نميدانيم که اين توفان به چه حدي کسب قوت بيشتر را خواهد نمود چونکه توفان بحري مذکور شروع به داخل شدن به خليج مکسيکو نموده است که آب آن بيش از ۳۲ درجۀ سانتي گرات گرم است."

گوستاڤ روز شنبه از قسمتهاي غربي کيوبا گذشت که مقامات رسمي دران کشور بيش از ۲۵۰ هزار تن را از مناطقيکه اصابت توفان گوساڤ پيشبيني شده بود به جاهاي ديگر انتقال دادند. گزارشات واصله از کيوبا حاکيست که در بعضي مناطق سيلاب جدي رخ داده اما از کشته شدن کسي در اثر توفان گزارش نشده است.

مامورين رسمي در مرکز ملي توفانهاي بحري در شهر ميامي فلوريدا گفته اند که اين توفان بعد از گذشتن از کيوبا تا اندازه اي ضعيف شد اما بعداز دخول آن به آبهاي گرم خليج مکسيکو توقع ميرود قوت بيشتر کسب نمايد.

ايد راپاپورت مامور رسمي درين مرکز ميگويد ساکنين سواحل خليج در ايالات متحده بايد به آمدن يک توفان بحري بسيار شديد تا اواسط روز دوشنبه آمادگي جدي بگيرند.

راپاپورت: "ما توقع داريم اين توفان وقتي به خشکه اصابت مينمايد يکي از توفانهاي عمده از نوع سه وشايد هم بيشتر ازان شود. اين توفان امواجي با بلندي ۴ الي ۶ متر را بوجود خواهد آورد و با داخل شدن قسمت مرکزي توفان به خشکه با باريدن بارانهاي شديد و امواج بحري، امکانات سيلاب موجود است."

در عين زمان شرکت هاي توليد کنندۀ نفت در خليج مکسيکو دستگاه هاي مربوط به توليد نفت را بسته کارگران آنرا قبل ازانکه توفان به ساحل اصابت نمايد، به جاهاي امن انتقال داده اند. تقريباً يک چهارم نفت ايالات متحده درين مناطق توليد گرديده و بيش از نصف ظرفيت دستگاه هاي تصفيۀ نفت اين کشور نيز در مناطق ساحلي خليج مکسيکو قرار دارد.

XS
SM
MD
LG