لینک های دسترسی

گرم شدن کره زمین و سرایت بیماری های مرگبار


دانشمندان پیش بینی میکنند که گرم شدن کره زمین سر انجام منجر به سرایت انواع و اقسام بیماری های مرگبار در جهان خواهد شد.

کارشناسان صحی طی یک کنفرانس بین المللی که اخیرا در هسپانیه دایر شد پیش بینی کردند که گرم شدن کره زمین به شیوع و سرایت دهها بیماری عفونی در مناطق جدید در جهان منجر میشود.

جامعه جهانی حفاظت محیط World Conservation Society ، فهرستی از این بیماری های "مرگبار" به نشر سپرده است. به گفته این سازمان، از اثر گرم شدن کره زمین، حد اقل دوازده نوع از بیماری های عفونی، به مناطق مختلف جهان سرایت خواهند کرد.

در این فهرست، بیماری کلرا، ویروس مرگبار ایبولا، طاعون، تب شدید از اثر پارگی، بیماری های خواب، تبرکلوز یا سل و تب زرد، شامل است.

برخی از این بیماری ها صرف بر حیوانات وحشی، برخی از آنها بر انسانها و برخی شان هم بر هر دو اثر خواههد گذاشت.

در این فهرست همچنین بیماری مرگبار ناشی از ویروس H5N1 و بیماری آنفلوآنزای مرغان درج شده است.

کارشناسان نگران هستند که تغییر در اقلیم، مهاجرت پرندگان وحشی را تحت تاثیر قرار داده و پرندگان مبتلا به ویروس مرگبار انفلویزا، با مهاجرت به مناطق جدید و تخم گزاری، ساحات وسیع تری را آلوده خواهند ساخت.

ویلیام کارش، آمر برنامه های صحی جهان در جامعه جهانی حفاظت میگوید، عامل بالقوه سرایت بیماری های عفونی، بلند رفتن درجه حرارت زمین و تغییر میزان بارندگی در جهان است.

کارش همچنان میگوید حیوانات وحشی در برابر تغییر در محیط که در آن زیست دارند، نهایت حساس هستند.

جامعه جهانی حفاظت تخمین میکند که حیوانات اهلی و بیماری های مخصوص حیوانات اهلی از اواسط دهه 1990 میلادی، بیشتر از 100 ملیارد دالر خسارت وارد کرده است.

XS
SM
MD
LG