لینک های دسترسی

گيتس: افغانستان به همکاری بین المللی نیاز دارد


رابرت گيتس، وزير دفاع ايالات متحده خواستار همکاري بيشتر جامعۀ بين المللي جهت ثبات بخشيدن با افغانستان شد.

گيتس طي بيانيه اي بروز چهارشنبه در انستيتوت صلح ايالات متحده گفت مجموع مساعي بين المللي باوجود اينکه با نيت نيک براه ميافتد کمتر از حاصل اجزاي آن ميباشد.

او مايوسيت خود را در مورد محدوديت هايي تکرار کرد که بعضي از کشورهاي عضو ناتو بر چگونگي و موقعيت خدمت عساکر شان در افغانستان وضع کرده اند.

وزير دفاع ايالات متحده همچنان گفت پيروزي در جنگ عليۀ شورشيان طالب نه تنها بر قدرت نظامي بلکه انکشاف روزافزون در افغانستان متکي ميباشد.

گيتس با نگاهي به فراتر از افغانستان خاطر نشان ساخت که ايالات متحده بايد در قسمت بميان آوردن تغيرات نهادي که بمنظور برخورد با موضوعات بين المللي مورد نياز است، رهبري جهان را بعهده بگيرد.

همچنان بروز چهارشنبه، مقامات در ولايت هلمند گفتند طيارات جنگي قواي بين المللي بر يک اجتماع جنگجويان طالب در ولسوالي برم چه بمباردمان نموده ۷۰ تندرو را بقتل رسانيد.

گلاب منگل، والي هلمند بصداي امريکا گفت که اکثر اين شورشياني که کشته شدند در قاچاق مواد مخدر دست داشتند و يا عرب ها و پاکستاني هائي بودند که تازه وارد شده بودند.

ناتو و يا قواي ائتلاف ايالات متحده اين حمله را تائيد نکرده اند.

اما ناتو بيانيه اي صادر نموده ميگويد از گزارش هاي وسايل نشراتي در مورد حمله واقف است و ميتواند تائيد کند که حملات دقيق هوائي بتاريخ ۱۲ اکتوبر در منطقه عليۀ يک دسته از قوماندان هاي طالبان صورت گرفته بود.

در ساير مناطق ولايت هلمند، وزارت دفاع برتانيه ميگويد يک عسکر برتانوي در يک انفجار در جريان گزمۀ عادي در هلمند، کشته شد. اين وزارت ميگويد که اين عسکر ۱۲۱مين عسکر برتانيه است که از سال 0120ينطرف در افغانستان کشته ميشود.

XS
SM
MD
LG