لینک های دسترسی

میزان خود سوزی زنان در ولایت هرات 25 فیصد افزایش یافته است


میزان خود سوزی زنان در ولایت هرات در مقایسه با سال گذشته 25 فیصد افزایش یافته است. آمارهای اخیر شفاخانه، سوخت گی در ولایت هرات خبر از افزایش 25 درصدی در گراف خود سوزی زنان می دهد.

طبق این آمار ها و با مقایسه آن با ارقام 6 ماه اول سال گذشته، رقم زنانی که در هرات اقدام به خودسوزی نموده اند، روند رشد نگران کننده یی را طی نموده است.

داکتر عارف جلالی، مسوول شفاخانه وقایع سوخته گی ها مربوط ریاست صحت عامه هرات می گوید، خبر نگران کننده دیگر در این مورد، افزایش خودسوزی در میان زنان ساکن روستاها و قریه جات می باشد.

به گفته داکتر جلالی، اجرای برنامه ها و کمپاین های تبلیغی موسسات مختلف در محیط های شهری باعث گردیده است که موارد خود سوزی در میان زنان شهری کاهش چشمگیری داشته باشد.

داکتر جلالی که از یک و نیم سال به این طرف شاهد موارد متعدد زنان بوده است که به دلایل مختلف اقدام به خودسوزی کرده اند علتهای مختلفی رادر رجوع زنان به خودسوزی دخیل میداند.

در همین حال بررسی های اخیر ریاست امور زنان هرات نیز نشان میدهد که با وجود کمپاین ها و برنامه های متعدد پیرامون رفع خشونت های فامیلی در این ولایت، خشونت علیه زنان نیز طی 6 ماه گذشته سیر سعودی داشته است.

نسرین هاشمی سرپرست ریاست امور زنان هرات می گوید طی این مدت میزان مراجعه زنان قربانی خشونت های فامیلی به این ریاست افزایش یافته است.

هر چند کارشناسان مسایل اجتماعی در هرات همواره خود سوزی زنان را به عنوان یک آسیب اجتماعی وارداتی از کشور ایران دانسته اند اما عنایت الله عنایت روانشناس و استاد فاکولته تعلیم و تربیه پوهنتون هرات چندین عامل روانشناسی را نیز در این میان قابل توجه می داند.

خود سوزی در میان زنان و دختران جوان هرات برای اولین بار در سال 1383 مطرح گردیده و در همان سال افزایش چشمگیری داشت.

طبق آمارهای شفاخانه سوختگی هرات در سال 1383 بیشتر از 145 زن و دختر به دلایلی که ذکر گردید اقدام به خود سوزی کردند که بیشتر آنان جان خود را از دست داده و تعداد کمی چانس تداوی و صحتمند شدن را داشته اند.

در همین حال طبق آمارها این روند در سال 1384 سیر نزولی داشته و در آن سال 93 مورد بوده است.

در سال 1385 نیز مجموعه واقعات ثبت شده 95 مورد و در سال 1386 رقم زنانی که اقدام به خود سوزی کردند حدود 85 واقعه بوده است.

هر چند در حال حاضر با کمک های اداره انکشافی ایالت متحده یا UASID یک شفاخانه مجهز برای تداوی این مریضان ساخته شده و مشغول فعالیت است اما با آنهم گفته می شود که تعدادی از این مریضان برای تداوی به کشورهای همجوار انتقال داده می شوند.

طی 4 سال گذشته سازمان های حقوق بشر و نهادهای جهانی دفاع از حقوق زنان بارها در مورد وضعیت زنان هرات ابراز نگرانی کرده و از دولت خواستار بدست گرفتن برنامه های عاجل به منظور بهبود وضعیت حقوقی زنان درین ولایت شدند.

و این در حالیست که گفته می شود دولت افغانستان کمتر به این معظله توجه کرده و با وجود افزایش روز افزون موارد خود سوزی در میان زنان تا اکنون دولت برنامه های مدنی برای مبارزه با این آسیب اجتماعی ندارد.

XS
SM
MD
LG