لینک های دسترسی

انفجار انتحاری پنج نفر را در کابل هلاک ساخت


مقامات افغانی میگویند امروز یک بم گزار انتحاری خود را در داخل عمارت یک وزارت خانه در کابل منفجر ساخته، پنج نفر را کشته و حد اقل ۲۱ تن دیگر را مجروح ساخت.

علی شاه احمدزی، سرمامور قوماندانی امنیۀ ولایت کابل گفت این حمله در وزارت اطلاعات و فرهنگ رخ داد. از اثر این انفجار یک دیوار آن وزارت خانه فرو افتاد.

شاهدان عینی گفتند مهاجمین حین حمله با محافظین امنیتی دست به تبادلۀ آتش زدند.

یک سخنگوی طالبان گفت سه عضو آن گروه این حمله را براه انداختند. او گفت دو تن از حمله کنندگان فرار نمودند.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان این حمله را محکوم کرده آنرا کار دشمنان افغانستان خواند. او گفت آنها کوشش میکنند بمساعی تازۀ یافتن یک راۀ حل مسالمت آمیز بخشونت ها ضرر برسانند.

این بم گزاری در خلال کوشش حامد کرزی، رئیس جمهور و سایر مقامات افغانی جهت آغاز مذاکره با بعضی از اعضای گروۀ طالبان بمنظور بهبود بخشیدن وضع امنیتی رو بخرابی افغانستان، صورت گرفت.

بروز سه شنبه، رهبران قبایلی افغانستان و پاکستان موافقه نمودند تا منحیث یک وسیلۀ متوقف ساختن جنگ در امتداد سرحد دو کشور، با بعضی از عناصر طالبان تماس قایم نمایند.

بروز چهارشنبه، مقامات نظامی ایالات متحده گفتند از مساعی حکومت افغانستان جهت مصالحه با شورشیان طالب طرفداری میکند.

اما یک سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده گفت چنین مذاکرات باید صرف با شورشیانی صورت گیرد که برای کار با حکومت افغانستان تمایل داشته باشند و از خشونت منصرف گردند.

عمر تا وقت تهاجم تحت رهبری ایالات متحده بر افغانستان در قبال حملۀ دهشت افگنی ۱۱ سپتمبر سال ۲۰۰۱، به بن لادن پناه داده بود.

گفته میشود که او در امتداد سرحد بین افغانستان و پاکستان پناه گزین شده است.

XS
SM
MD
LG