لینک های دسترسی

ایالات متحده در یک حمله ۱۹ تندرو را در افغانستان کشت.


قوای نظامی ایالات متحده در افغانستان میگوید عساکر آن قوا طی حمله ای که هدف آن یک قوماندان القاعده و جنگجویان طالب در جنوب کشور بود، حد اقل ۱۹ تندرو را کشته اند.

قوای نظامی نگفته که آیا این حملۀ روز جمعه در ولایات خوست و کنر، در نزدیک سرحد پاکستان باعث قتل رهبر القاعده شد یانه، اما میگوید که یک زن مسلح در جریان این عملیات کشته شد.

یک صاحب منصب قوای نظامی ایالات متحده میگوید اظهار عقیده میشود که این رهبر القاعده در قسمت انتقال جنگجویان القاعده و اسلحه به ولایت کنر و در قسمت هم آهنگ ساختن حملات علیۀ قوای ائتلاف و اهالی کمک کرده است.

سایر عملیات آنچه را شبکۀ حقانی خوانده میشود، هدف قرار داده بود. این گروۀ تندروان توسط یک قوماندان چریکی افغان رهبری میشود که مقامات ایالات متحده ادعا میکنند با تندروان القاعده و عمال استخباراتی پاکستان ارتباط دارد.

قوای نظامی ایالات متحده برای ماه ها علیۀ تندروان افغانی و پاکستانی و جنگجویان خارجی داخل جنگ بوده است.

بروز جمعه رابرت گیتس، وزیر دفاع خواستار توسعۀ سریع قوای نظامی افغانستان شده گفت منازعه در افغانستان را نمیتوان یک جنگ امریکا پنداشت.

گیتس گفت این منازعه جنگ افغان ها برای کشور خود شان است و قوای ایالات متحده برای کمک به آنها به افغانستان رفته است. او همچنان گفت توقع ندارد که متحدین ناتو عساکر زیادی برای جنگ در افغانستان فراهم کنند.

گیتس گفت ایالات متحده در نظر دارد سه لوای محاربوی دیگر نیز به افغانستان اعزام کند تا با شورش روزافزون طالبان برخورد نموده باشد. از وقتی که قوای ایالات متحده در سال ۲۰۰۱ حکومت تحت رهبری طالبان را از افغانستان اخراج کرد، خشونت شدیدترین بوده است.

او علاوه کرد که تعداد عساکر افغانی باید افزایش یابد و خاطر نشان ساخت که نسبت به عراق در قوای امنیتی افغانستان یک تعداد بمراتب کمتر مردم خدمت میکنند.

XS
SM
MD
LG