لینک های دسترسی

تحقیق کنندگان افغان: حمله بر محفل عروسی ۶۵ نفر را هلاک ساخت.


یک تحقیق کنندۀ حکومت افغانستان دریافته که حملات هوائی قوای ائتلاف ایالات متحده و تصادمات در محفل عروسی ۳۷ نفر ملکی و ۲۶ تندرو طالب را هلاک ساخته است.

یک هیئت ولایت قندهار بروز جمعه گفت که بیش از ۳۰ نفر درین واقعۀ روز دوشنبه در ولسوالی شاه ولی کوت مجروح گردیدند. ساکنین منطقه میگویند تندروان طالب در نزدیک یک قریه بر یک کاروان عساکر بین المللی حملۀ ناگهانی نموده و متعاقباً از مردم دهکده بحیث سپر انسانی استفاده کردند. در جریان جنگی که در قبال آن رخ داد، قوای ایالات متحده خواستار حملات هوائی شدند که منازل مردم و محفل عروسی نیز هدف قرار گرفت.

عملیات ایالات متحده و قوای ناتو در افغانستان در سال جاری باعث قتل ده ها نفر ملکی گردیده و انتقادات حکومت کابل را سبب شده است.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان از براک اوباما، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده تقاضا نموده تا متوقف ساختن مرگ اهالی را اولویت خود بسازد.

در عین زمان، هالند میگوید که یک ژورنالیست هالندی که هفتۀ گذشته در افغانستان اختطاف گردیده بود، بدون صدمه ای آزاد شده است. اختطاف کنندگان وقتی بروز شنبه این ژورنالیست را در منطقۀ سروبی در تقریباً ۵۰ کیلومتری کابل میربودند، خود را تندروان طالب معرفی کردند. آنها در بدل رهائی این شهروند هالند طالب پول شده بودند ولی معلوم نیست که آیا پولی پرداخته شده یانه.

مدیر مجلۀ که او را استخدام کرده میگوید این خبرنگار ۴۳ ساله جونی رایکی نام دارد و روی گزارشی در مورد تصادمات بین طالبان و عساکر تحت رهبری ناتو، که باعث هلاکت ده عسکر فرانسوی شد، کار میکرد.XS
SM
MD
LG