لینک های دسترسی

برتانیه عساکر بیشتر به افغانستان اعزام میکند.


گوردن برون، صدراعظم برتانیه میگوید آن کشور، در آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری مجوزۀ سال آیندۀ افغانستان ، ۳۰۰ عسکر اضافی را به جنوب آن کشور اعزام کرده است.

رهبر برتانیه این تبصره ها را بروز دوشنبه بعد از بازگشت از افغانستان، پاکستان و هند، در محضر پارلمان در لندن بعمل آورد. او گفت این عساکر اضافی در حدود هشت هزار عسکر برتانوی را که اکثراً در منطقۀ ناآرام ولایت هلمند مستقر شده اند، تقویه خواهند کرد.

چند ساعت بعدتر، وزارت دفاع برتانیه گفت یکی از عساکر آن قوا از اثر آتش دشمن هلاک شده است. یک بیانیۀ وزارت دفاع حاکی بود که این واقعه بروز دوشنبه در ولسوالی گرشک ولایت هلمند بوقوع پیوست.

مقامات ناتو و افغانستان میگویند از روز پنجشنبه باینطرف یک تهاجم عمده در ولایت هلمند جریان دارد که باعث قتل حد اقل ۳۵ تندرو طالب گردیده است.

همچنان بروز دوشنبه، کای آیده، نمایندۀ ملل متحد برای افغانستان استفاده از اطفال را برای بم گزاری انتحاری محکوم کرد. تبصره های او بعد ازان صورت گرفت که گزارش داده شد تندروان در ولایت هلمند در حملۀ هفتۀ گذشته بر عساکر برتانوی از یک پسر ۱۳ ساله استفاده کرده بودند.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان از عساکر برتانوی بخاطر خدمات شان در افغانستان اظهار قدردانی کرد. آقای کرزی طی مقاله ای که در شمارۀ روز دوشنبۀ روزنامۀ تایمز لندن منتشر شد گفت دو کشور با عین دشمن، که او مرض خشونتبار مذهبی افراطی خواند، داخل جنگ میباشند.

کمیتۀ دفاعی پارلمان برتانیه میگوید مصارف عملیات نظامی در افغانستان در سال آینده ۵۴٪ افزایش یافته و به سه و نیم ملیارد دالر خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG