لینک های دسترسی

زلمی خلیلزاد: اسرائیل حق دارد از خود دفاع نماید


طیارات جنگی اسرایل، بروز شنبه و اوایل امروز یکشنبه بم های را که بیش از ١٠٠ تن وزن داشتند، بر تاسیسات امنیتی حماس که غزه را کنترول میکند، پرتاپ نمودند.

از اثر این حملات، بیش از ٢٧٠ تن کشته و صد ها تن دیگر مجروح گردیده اند. این خونبار ترین حملات در چندین دهه در شرق میانه بشمار میرود.

فلسطینی ها میگویند بم های اسرایلی اوایل امروز یک مسجد را نیز ویران نمود.

هدف دیگر حملات هوایی امروز یکشنبه، شبکه ای تلویزیون الاقصا بود که توسط حماس مورد استفاده قرار میگرفت. ولی این شبکه، هنوز هم با یک دستگاه سیار برنامه پخش میکند.

شورای امنیت ملل متحد امروز یکشنیه، یک روز بعد از عملیات هوایی اسرائیلی که در پاسخ به حملات راکتی و هاوانهای تندروان غزه علیه اسرائیل صورت گرفته است، تشکیل جلسه داده و تقاضا نموده است که خشونت در غزه باید فوراً متوقف گردد.

نوین جوریکا، سفیر کوریشا و رئیس شورای امنیت ملل متحد در زمینه چنین اظهار نظر نمود:

"اعضای شورای امنیت نگرانی عمیق شانرا مبنی بر افزایش خشونت ها در غزه ابراز نمودند و خواستار توقف فوری تمام خشونت ها در غزه گردیدند. این اعضا از هر دو جناح خواستتند که تمام فعالیت های نظامی را فوراً متوقف سازند."

حمله اسرائیلی ها بدنبال حملات مکرر راکتی از جانب غزه صورت میگیرد.

زلمی خلیلزاد، سفیر ایالات متحده در ملل متحد میگوید، اسرائیل حق دارد از خود دفاع نماید.

"بلی ما میخواهیم که خشونت خاتمه یابد و ضروریات بشری به غزه ارسال گردد، ولی ما باید واضح سازیم که راه حل دراز مدت به این مشکل، تشکیل دو کشور است، دو کشویکه در صلح و صفا در کنار هم زندگی نمایند."

گوردن جاندرو، سخنگوی قصر سفید در حالیکه نگرانی اش را در مورد تامین امداد بشری به فلسطینی ها ابراز داشت، از حماس خواست که از شلیک راکت بر اسرائیل دست بردارد.

"حماس باید پرتاب راکت بر اسرایل را خاتمه دهد. ایالات متحده، حماس را مسؤل نقض آتش بس میداند. آتش بس باید فوراً اعاده گردد. ایالات متحده در مورد اوضاع بشری در غزه نگران است و از تمام جناح ها تقاضا میکند که در تامین کمک های بشری برای مردم نیازمند غزه سهم بگیرند."

ریاض منصور، سفیر فلسطینی ها از شورای امنیت ملل متحد تقاضا نمود که اسرائیل را از همه جوانب مقصر بشناسد.

"من فکر میکنم شورای امنیت ملل متحد تقاضای آتش بس و باز ساختن سرحد را برای کمک های اقتصادی و بشری برای فلسطینی ها واضحاً اعلام نمود."

گابریلا شالف، سفیر اسرائیل در ملل متحد گفت کشورش در واکنش به حملات راکتی غزه نمیتواند از این بیشتر انتظار بکشد.

"ما چاره به جز توسل به عملیات نظامی نداشتیم و گروه حماس یگانه جناح ایست که باید مقصر شناخته شود. اسرائیل حق دفاع از خود را وانمود ساخته است."

ولی خانم شالف قاطعانه اظهار ننمود که آیا کشورش به تقاضای شورای امنیت که توقف حملات بر غزه است، عمل میکند یا خیر.

این جلسه شورای امنیت به تقاضای لیبیا، یگانه کشور عربی در شورای امنیت، تشکیل گردیده بود.

XS
SM
MD
LG