لینک های دسترسی

حملات راکتی امریکا بر مناطق سرحدی - تقاضای پاکستان از اوباما


پاکستان از براک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده تقاضا نموده است که پرتاب راکت بر مراکز القاعد را در نزدیک سرحد افغانستان توقف دهد. گفته میشود در اثر این حملات، از زمان تحلیف رئیس جمهور جدید، غیر نظامیان به قتل رسیده اند.

مقامات امنیتی پاکستانی میگویند، هشت تندرو مظنون خارجی به شمول یک فرد مصری در جمع بیست و دو نفر بودند که طی دو حمله ای راکتی بروز جمعه بر منطقه ای وزیرستان به قتل رسیدند.

آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان که در یک سیمینار حکومت فدرالی مناطق قبایلی در اسلام آباد صحبت میکرد گفت، اگر طیاره بی پیلوت سه تندرو را کشته، ولی در میان آنها غیر نظامیان وجود داشته است، پس این حمله مشروع نیست.

"حکومت جدید ایالات متحده یک روش جداگانه دارد. آنها یقیناً با ما مذاکره خواهند کرد. زمانیکه ما با آنها مذاکره نمایم به آنها خواهیم گفت 'ین حملات را توقف دهید".

مقامات امنیتی گفته اند حمله اولی به روز جمعه در شمال وزیرستان، در قریه زړیکی زمانیکه یک طیاره بی پیلوت ظرف ده دقیقه سه راکت فیر نمود، بوقوع پیوست.

مقامات اضافه نمودند که ساعات بعد، راکت دوم بر یک منزل مسکونی در وزیرستان جنوبی اصابت نموده و هشت کشته بجای گذاشت.

ایالات متحده از شلیک این راکت ها که گمان میرود اکثراً توسط طیارات بی پیلوت (سی ای ا) که از افغانستان پرواز میکنند صورت میگیرد مستقیماً خبر نداده است.

هر چند رئیس جمهور اوباما جنگ افغانستان و جنگ مغلق القاعده در پاکستان را منحیث مشی مهم خارجی خود قلمداد نموده، ولی تا کنون در مورد حملات راکتی چیزی اظهار نظر ننموده است.

از جانب دیگر، خشونت در پاکستان همچنان ادامه دارد.

پولیس امروز دوشنبه گفت، در اثر یک بم تعبیه شده بر بایسکل در نزدیک لیله دختران در شهرک دیره اسماعیل خان، پنچ تن کشته و چندین تن دیگر مجروح گردیدند.

از انجایکه این بم در نزدیک لیله دختران منفجر گردیده است، پولیس هدف گرفتن این محل را رد نموده است.

پاکستان تلاش میکند که شورشهای در حال افزایش توسط القاعده و تندروان طالب را، بخصوص در شمال غرب آنکشور نزدیک سرحد افغانستان پایان بخشد.

ولی تندروان در پاسخ به عملیات نظامی علیه شان، دست به یک سلسه حملات انتحاری، بم و قتل مردم زده اند.

XS
SM
MD
LG