لینک های دسترسی

ملاقات اوباما با وزیر دفاع امریکا در مورد افغانستان


براک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، با رابرت گیتس، وزیر دفاع اینکشور ملاقات خصوصی انجام داده و جنگ افغانستان را مورد بحث دادند. این در حالی است که فرستادهٌ جدید و خاص امریکا به افغانستان و پاکستان، آماده سفر به منطقه است.

جزئیات این ملاقات که بروز دوشنبه در قصر سفید انجا یافت، افشاء نگردیده است.

حکومت رئیس جمهور اوباما مشی ایالات متحده را در مورد جنگ در افغانستان بررسی مینماید، و در نظر دارد که تعداد عساکر را در افغانستان به سی هزار نفر افزایش بخشد.

سخنگوی قصر سفید به روز دوشنبه گفت، تا کنون تصمیم نهائی در مورد رقم عساکر اضافی، اتخاذ نگردیده است.

همچنان، ریچارد هالبروک، دیپلومات متقاعد امریکایی، به روز سه شنبه، در اولین سفرش منحیث نمایندهُ خاص براک اوباما، وارد افغانستان و پاکستان میگردد.

هالبروک قبل از پرواز بصوب افغانستان و پاکستان در اوایل هفتهٌ آینده، در یک کنفرانس امنیتی سه روزه در المان شرکت خواهد کرد.

ضمناً آصف علی زرداری، صدر اعظم پاکستان به روز یکشنبه گفت، در مورد اینکه نمایندهٌ خاص امریکا مشکل پاکستان با هند در رابطه با مورد کشمیر را شامل اجندای خود نساخته است، مایوس میباشد.

هفتهٌ قبل وزیر خارجهٌ افغانستان با مقامات ارشد پاکستانی در اسلام آباد ملاقات نمود. هر دو جانب آمادگی شان را برای تقویت همکاری در دو طرف سرحد، جهت مبارزه با دهشت افگنی و شورش ها، اظهار داشتند.

هلری کلنتن، وزیر خارجهٌ ایالات متحده، میگوید مشکلات افغانستان بدون ایجاد توازن در انکشاف و عملیات سیاسی و نظامی حل شده نمی تواند.

پالیسی حکومت رئیس جمهور اوباما هم اکنون بخاطر "حملات راکتی امریکا" که باعث کشته شدن افراد ملکی در مناطق شمال غربی نزدیک سرحد گردیده است، تحت شعاع قرار گرفته است.

رابرت وود، سخنگوی وزارت خارجه میگوید، امکان دارد هلری کلنتن، وزیر خارجهٌ امریکا موضوعات افغانستان و ایران را به روز سه شنبه با دیوید ملی بند، وزیر خارجهٌ برتانیه، و فرانک والتر شتاینمیر، وزیر خارجهٌ المان مورد بحث قرار دهد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا میگوید، مذاکرات در واشنگتن نهایت عمده و حساس خواهد بود. این مذاکرات اولین مذاکرات هلری کلنتن به سویهٌ عالی با رهبران خارجی از زمان مقرری اش در دو هفته قبل به حیث وزیر خارجهٌ امریکا است.

برتانیه و آلمان، دو متحد کلیدی امریکا، با اینکشور در مورد ترغیب ایران جهت توقف عملیه غنی سازی یورانیم، یکجا کار مینمایند. گفته میشود هدف عملیه غنی سازی یورانیم ایران، ساختن اسلحهٌ ذروی است.

XS
SM
MD
LG