لینک های دسترسی

نیویارک تایمز: کرزی دیگر خود را قهرمان نخواهد یافت


روزنامه نیویارک تایمز در شماره هشتم جنوری خویش تحت عنوان رهبر افغانستان از این بعد خود را قهرمان نمی یابد، می نویسد:

طعم این که بعد از اداره جدید اوباما برخورد با رئیس جمهور افغانستان چه خواهد بود، بعد از آن حس شد که جوزف بایدن که حالا به حیث معاون رئیس جمهور امریکا ایفای وظیفه می کند، برای بار اول در یک دعوت رسمی با حامد کرزی، در داخل قصر ریاست جمهوری شرکت ورزید.

در حالیکه گوشت گوسفند و پلاو به مهمانان صرف می گردید، جوزف بایدن و دو سناتور امریکایی از آقای کرزی در مورد فساد اداری در داخل حکومت وی پرسیدند.

فساد اداری در افغانستان شدید است. حامد کرزی در حالیکه به بایدن و همراهانش از فقدان فساد اطمینان می داد، گفت هر گاه چنین فسادی وجود هم داشته باشد، قصور از او نیست.

نیویارک تایمز مینویسد، با شنیدن این سخن، دهن سناتور از تعجب باز ماند، و بعد از ۴٥ دقیقه، آقای بایدن دستمال کاغذی اش را از دست انداخته، و ایستاد.

اقای بایدن متعاقبا اعلان کرد: این مهمانی ختم است. و سناتوران امریکایی قبل از پوره شدن وقت، از مهمانی خارج شدند.

نیویارک تایمز می نویسد: البته امروز جوزف بایدن به حیث معاون ریس جمهور امریکا بکارش آغاز کرده است. امروز برای آقای کرزی و افغانستان وضع تغیر کرده است.

یک زمانی او یکی از اشخاص مطلوب قصر سفید به حساب می رفت. او برای هفت سال مورد استقبال رئیس جمهور اسبق امریکا جورج بش قرار داشت. امروز حامد کرزی دیگر همان موقف سابقه اش را ندارد.

نیویارک تایمز می نویسد: رئیس جمهور براک اوباما گفته است که او بر حامد کرزی اعتماد نداشته و اینکه کرزی یم شخص غیر موثر است.

هلری کلنتن، وزیر خارجه امریکا گفته است که آقای کرزی رئیس جمهور یک دولتی است که اساس اش را مواد مخدره میسازد.

کسانیکه پالیسی ساز جنگ افغانستان هستند به این می اندیشند که ایشان در حالت باختن جنگ در افغانستان اند، و آنها در صدد آن اند تا به والیان ولایات مستقیماً معامله نمایند.

نیویارک تایمز به ادامه می نویسد: آقای کرزی در داخل کشور نیز به مشکلات زیادی، از قبیل توسیع دامنه فعالیت شورشیان مواجه می باشد و افغانها او را نسبت کندی جریان پیشرفتهای اقتصادي و فساد اداری حکومت مسئول می دانند.

حالا که در افغانستان برای انتخابات ریاست جمهوری آمادگی هایی صورت می گیرد، آقای حامد کرزی از مردم افغانستان می خواهد تا برای پنج سال آینده او را به قصر ریاست جمهوری راه دهند.

از وضع چنین معلوم می شود که این انتخابات که برای بیستم اگست سال روان میلادی در نظر گرفته شده است، خالی از مشکلات نخواهد بود.

از نتیجه برخی از همه پرسی که در افغانستان صورت گرفته است چنین بر میاید که ٨٥ در صد مردم گفته اند که ایشان به کدام شخص دیگری رای خواهند داد.

به گفته نیویارک تایمز، این مسئله به خوبی معلوم نیست که حکومت امریکا که در صدد تقویت نیروهایش در افغانستان می باشد با اقای کرزی چگونه معامله خواهد نمود.

XS
SM
MD
LG