لینک های دسترسی

نظر پرسی تازه: به نظر میرسد که امریکا حمایت مردم افغانستان را از دست داده است


خبرنگار شبکه ای بی سی تمام این هفته را جهت نظارت بر وضع جنگ در افغانستان به سر میبرد. رئیس جمهور براک اوباما وضع در افغانستان را در صدر فهرست اولویت های اجندای پالیسی خارجی خود قرار داده است.

در حالیکه ایالات متحده پلان اعزام سی هزار عسکر اضافی را به افغانستان دارد به نظر میرسد که امریکا حمایت مردم آنکشور را از دست داده است.

مردم از کوچه های کهنه قتدهار گرفته تا کوههای هندوکش و جاده های کابل، در هراس بوده و و در قسمت مصونیت و برای آینده شان کمتر اظهار امیدواری میکنند.

مردم به سوالی که آیا کشور شان در مسیر درستیحرکت میکند، چهل فیصد جواب مثبت دادند. چهار سال قبل این رقم هفتاد وهفت فیصد بود.

لیلما کریمی با همسر و سه فرزندش در یک کلبه ای محقر،ولی تمیز در کابل زندگی میکند. وی به آب پاک آشامیدنی دست رسی ندارد و از برق محدود برخودار است،ولی یگانه نگرانی وی امنیت است.

"هرچند ایالات متحده در افغانستان بیش از هفت سال حضور دارند،سال گذشته خطرناکترین سال طی هفت سال به شمار میرود."

با نزدیک شدن طالبان به پایتخت کشور، حملات در بعضی مناطق به شصت فیصد و انفجارات بم های کنار جاده به بیست و شش فیصد افزایش یافته است.

برید جنرال مارک میلی،معاون قوماندانی فرقه یکصدو یک پراشوت میگوید:

"ما باید وضع امنیتی را در افغانستان به طور واقعی بهبود بخشیم. در ضمن ما باید آگاهی امنیتی را به اذهان مردم افغانستان برسانیم."

ولی آرای عامه نشان میدهد که مردم به قوای ایالات متحده اعتماد ندارند.

حال فقط سی و هفت فیصد افغانها میگویند که اطرافیان شان از ایالات متحده و قوای ائتلاف پشتیبانی میکنند.

جمال رحمانی شبکه ای بی سی را در جمع آوری ارای مردم کمک میکند.

"آنها فکر میکنند که حتی با وجود فرستادن عساکر بیشتر به افغانستان، امریکا قادر به ایجاد امنیت در افغانستان نخواهند بود."

در حقیقت این سرشماری نشان میدهد که بخاطر قتل صدها غیرنظامی در جریان عملیات قوای ایالات متحده و ناتو با شورشیان، اکثر افغانها بخاطر این خشونت ها ایالات متحده را نسبت به طالبان بیشتر مقصر قرار میدهند.

XS
SM
MD
LG