لینک های دسترسی

تقاضای اعضای کانگرس برای ستراتیژی جدید با رابطه به افغانستان


اعضای ارشد کانگرس ایالات متحده که تازه از افغانستان بازگشته اند میگویند متحدین ناتو باید بمنظور ثبات بخشیدن به افغانستان، روی یک استراتیژی جدید جهت مقابله با شورش تحت رهبری طالبان کار کنند.

این اعضای کانگرس در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه گفتند عساکر تا حد توان کوشش میکنند. این سیاستمداران گفتند راۀ حل مشکل افغانستان در کاهش فساد اداری در حکومت آن کشور و تقویۀ همکاری منطقوی نهفته است.

در یک انکشاف جداگانه بروز سه شنبه، جان کی، صدراعظم زیلاند جدید اعلام کرد که آن کشور مدت خدمت عساکر خود را در افغانستان برای یک سال تا ماۀ سپتمبر ۲۰۱۰ تمدید میکند. زیلاند جدید در افغانستان ۱۴۰ عسکر دارد، که مشغول کار در بازسازی در ولایت بامیان میباشند.

و مامورین وزارت خارجۀ جاپان گفتند که آن کشور معاش ۸۰ هزار فرد پولیس افغانستان را برای شش ماه می پردازد و ساختمان ۲۰۰ مکتب و ۱۰۰ شفاخانه را تمویل خواهد کرد.

دگر جنرال جان دتن، معاون قوماندان قوای تحت رهبری ناتو در افغانستان بروز دوشنبه اظهار اطمینان کرد که اعضای ناتو هزاران عسکر اضافی را که برای تقویۀ تدابیر امنیتی برای انتخابات ریاست جمهوری مجوزۀ ماۀ آگست لازمی است، فراهم خواهند کرد.

در بروکسل بروز دوشنبه مقامات ارشد اتحادیۀ اروپائی گفتند آن بلاک ۲۷ ملیتی یک هیئت خاص را به افغانستان اعزام میکند تا دریابد که آیا آن کشور برای ناظرین بین المللی انتخابات مصون است یانه.

کار شوارتسن برگ، وزیر خارجۀ جمهوریت چک که ریاست جلسه را بعهده داشت گفت این ماموریت بخشی ازیک ارزیابی وسیع تر اتحادیۀ اروپائی میباشد که توسعۀ نقش آن اتحادیۀ را در ثبات بخشیدن به افغانستان تحت غور قرار داده است.

براک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده سوقیات تقریباً ۱۷ هزار عسکر امریکائی را به افغانستان منظور کرده است.

XS
SM
MD
LG