لینک های دسترسی

ستراتیژی جدید اوباما در مورد افغانستان


مصاحبهٌ سید ظفر هاشمی با آقای مارک سیدرا، کارشناس امور بین المللی در مرکز ابتکار حکومت داری در کانادا

آقای سیدرا در پاسخ به سوالی که ایالات متحدهٌ امریکا در مورد پالیسی خود در افغانستان خوشبین و راضی نیست، و می خواهد که تغیراتی را در پالیس های خود بیاآورد، و این تغیرات از چه قرار است، گفت:

جواب: ابتدا افزایش قوا است که هفده هزار قوای امریکا اعزام می گردد، که به گفتهٌ قوماندانان قوای آیسف و ناتو در منطقهٌ به قلت قوا مواجهه هستند، که این قوا در مناطق پر آشوب مرکزی و در جنوب مستقر خواهند گردید. همچنان یک پروگرام جدید دیگر بنام ( پروگرام محاظت مردم افغانستان) است که وظیفهٌ آن تلاش جهت تحریک و قدرت بخشیدن قوای دفاع از خود در سطح جامعه و تامین امنیت نفوس محل میباشد.

این یک پروژهٌ جنجال بر انگیز است که در ولایت وردک عملی گردیده است، و می تواند در مناطق دیگر افغانستان ، به خصوص مناطق پر آشوب مؤثر واقع گردد.

همچنان رئیس جمهور اوباما در صدد دریافت راه های حل سیاسی به طروق مختلف میباشد. یکی آن، مذاکره با طالبان میانه رو است که می کوشد آنها را از طالبان تندرو جدا سازد. و همچنان دخیل ساختن همسایه های افغانستان در منطقه میباشد، مثل ایران و پاکستان.

در برابر سوالی که در مورد صلح و آشتی با طالبان ، چقدر امکان آن موجود است گفت؟

جواب: در حال حاضر ما کدام توافق سیاسی را در مدت کوتاه با طالبان نخواهیم دید، طالبان خود را با قدرت احساس مینمایند، و مشوق های برای شان موجود نیست که مسالحه نمایند. از همین سبب فشار نظامی بر آنها وارد می گردد، به همین دلیل قوا افزایش داده میشود تا بر آنها فشار وارد گردد ، و آنها مجبور به مذاکره و مسالحه گردند.

و معقولیت در این است که با استفادهٌ مشوق ها در مناطق مورد هدف، ما میتوانیم طالبان میانه رو را از طالبان تندرو جدا سازیم. من مطمین نیستم که این موثر واقع می گردد، ما باید ببینیم که پروگرام چگونه طرح ریزی شده، و چه نوع مشوق ها موجود است برای رسیدن به این هدف.

ولی آنچه واضح است اینست که باید یک عنصر سیاسی برای کوشش های باثبات سازی افغانستان موجود باشد، زیرا تا کنون اکثراً، طریق برخورد نظامی با طالبان و دهشت افگنی بوده است.

و واقعیت اینست که کدام توافق سیاسی نبوده است. موافقتنامهٌ بن کدام توافق وسیع صلح نبود، در واقع یک تحریری از برنامه کاری، در مورد اعمار مجدد افغانستان بود که متحدین افغانستان در آن شامل بودند.

بناً اگر واقعاً می خواین ثبات دومدار در منطقه ایجاد گردد باید گروه های مخالف مثل حزب اسلامی به رهبری حکمتیار و طالبان را در مسایل دخیل ساخت.

همچنان انکشافی دیگری را شاهد بودیم که عربستان سعودی میزبانی مذاکرات بین نماینده گان طالبان و حکومت کرزی را به عهده داشت، که یک نشانهٌ مثبت است و شاید نتیجه بدهد، و بدون شک مذاکرات پشت پرده بین طالبان ، حکومت افغانستان و جامعهٌ بین المللی صورت گرفته است.

در مجموع ، راه ها باز است، که این یک قدم مثبت است، و اکنون حکومت افغانستان باید چوکات کاری را معین بسازد، یعنی باید دریابد که طالبان در کدام موارد حاضر به مذاکره هستند، و با چه کسانی می خواهند مذاکره نمایند.

سوال: در برابر سوالی که :کشور های دیگر در منطقه موجود است که می تواند نقش عمده داشته باشند، مثل ایران، پاکستان، هند، روسیه، و چین. به نظر شما آنها برای حل مشکل افغانستان چه کار های را انجام داده میتوانند، گفت؟

جواب: فکر میکنم یک قدم مثبت است که هلری کلنتن وزیر خارجهٌ امریکا از ایران دعوت نموده تا در جلسات خاص در مورد افغانستان که در اواخر ماه مارچ صورت می گیرد، اشتراک نماید. یکتعداد از علایق مشترک بین ایران و امریکا در مورد افغانستان موجود است. فکر می کنم به نفع هردو کشور است که ثبات در افغانستان ایجاد گردد.

ایران در مورد قاچاق مواد مخدر در امتداد سرحد خود مشکل دارد، با رژیم طالبان روابط خوب نداشت، و معلومدار می خواهد مشکل پناهنده گان خود را حل نمایند. ایران می تواند بر یک عده از گروه های ایرانی که با یک عده ٌ دیگر در افغانستان دست دارند، فشار اوارد نماید.

در رابطه به پاکستان ، باید گفت که اگر بخواهیم امنیت بیشتر در افغانستان داشته باشیم ، باید مشکلات پاکستان را مورد غور دهیم. ما میبینیم که طالبان پاکستانی در منطقه قبایلی قوی شده اند، و ما میبینیم که کنترول صوات را بدست گرفتند، بناً حکومت پاکستان باید به فشار بر آنها ادامه دهد، و در عین زمان باید در ساحات انکشافی کمک نمایند و همچنان با گروه های مخالف، سر مذاکره و گفت و شنود را آغاز نمایند.

سوال: سخن های در مورد اهداف قابل رسیدن به آن، اهدافی که به آن پیروز می گردیم، در میان است، این اهداف کدام اهداف است؟

جواب: من فکر میکنم که اکنون اکثریت، این موضوع را درک نموده که جوامع بین المللی در قسمت اهداف شان در افغانستان واقع بین نبودند، و فکر می کردند که در ظرف چند سال، امنیت در افغانستان تامین می گردد. این کشوری است که از سه دهه جنگ بدر آمده، بناً باید اولویت ها را در نظر گفت، تقویهٌ قوای امنیتی افغانستان باید در اولویت قرار داشته باشد، که برای آن وقت و زمان، و منابع مالی بکار است.

تا آنزمان موجودیت قوای امنیتی بین المللی ضروری است. امکان آن موجود نیست که در افغانستان در ظرف چند سال دموکراسی ایجاد گردد که بطور مثال در کشور سویس موجود است. برای ایجاد دموکراسی و امنیت در افغانستان سال ها بکار است، شاید ده سال دیگر. بناً باید واقعبینانه عمل گردد.

باید شرایط آن میسر گردد تا بتوان خدمات اساسی اجتماعی را در کشور پیاده نمود و نهاد های دموکراتیک را در آنجا بنیاد گذاشت.

آقای سیدرا در پاسخ به سوالی که آیا آقای اوباما توانسته است کشور های ناتو را متقاعد بسازد که در افغانستان کمک های بیشتر نماید گفت:

من فکر میکنم که اکثریت به این موافق هستند که پالیسی فعلی در افغانستان کارگر نیست و قوای ائتلاف و ناتو در جنگ در افغانستان مؤفق نیستند. بناً باید در طریقهٌ طرالعمل باید تغیر وارد گردد، و اولویت ها مد نظر گرفته شود، و از اینرو ادارهٌ رئیس جمهور اوباما به این اصل موافق است. من فکر میکنم که سوال ها در زمینه موجود است که چگونه این کار انجام خواهد یافت، آیا افزایش قوای نظامی ، پاسخ به حل مشکلات است.

آیا این قوای اضافی در مبارزه با دهشت افگنان دست بکار خواند شد، و یا اینکه در تقویهٌ قوای امنیتی افغانستان کمک خواهند نمود. فکر میکنم که مردم منتظر این هستند که بدانند، هدف رئیس جمهور اوباما در مذاکره با طالبان و دخیل ساختن گروه های مخالف دیگر در مساله، چه میباشد، و همچنان مردم در خارج از ایالات متحده می خواهند بدانند که ‌تقاضای همکاری و دعوت کشور های منطقه در قسمت مذاکره روی مشکلات افغانستان از طرف امریکا، چقدر موثر واقع خواهد گردید.

  • 16x9 Image

    سید ظفر هاشمی

    سید ظفر هاشمی از سال ۲۰۰۷ به اینسو با رادیو آشنا صدای امریکا کار می کند. پیش از آن در شبکۀ خبررسانی سکریپس و مرکز بین المللی برای خبرنگاران در واشنگتن، رادیو نوا، دفتر تولیدی آواز و برنامۀ تحکیم ثبات در افغانستان سرگرم کار رسانه یی بود.

    هاشمی که درجۀ لسانس علوم سیاسی و ژورنالیزم را از دانشگاه مریلند ایالات متحده به دست آورده است، در حال حاضر مصروف فراگیری ماستری در رشتۀ حکومتداری در دانشگاه جانز هاپکینز ایالات متحده امریکا است.

XS
SM
MD
LG