لینک های دسترسی

Breaking News

شریعت اسلامی در مناطق شمال غرب پاکستان


هدف حکومت پاکستان از تصویب اخیریکه برای مشروعیت محاکم اسلامی در ساحات شمالغرب آنکشور به عمل آورد استقرار صلح در آن مناطق است. این مناطق مدت زمانی است مواجه با تصادمات بین جنگجویان طالبان و اردو میباشد.

ولی ابهامات قانونی در مورد این موافقه، تندروان را جسور تر ساخته و نگرانی منتقدین را تائید میکند که گفته بودند این توافق صلاحیت های حکومت را تحت سوال قرار خواهد داد.

زمانیکه اسامبلی ملی پاکستان با توافق عامه حمایت خود را از اجرای محاکم اسلامی در ساحه شمالغرب در ملاکند اعلام نمود، نمایندگان ملت گفتند که این محاکم قبلاً تحت قانون اساسی پاکستان مجوز قانونی داشته و باعث تسکین و آرامش تندروان خواهد گردید.

یک هفته بعد از تصوئیب این مجوز، این فرضیات مورد شک و تردید قرار گرفت.

جنگجویان طالبان در منطقه، سلاح های خود را بزمین نگذاشتند. تندروان مسلح به دو ساحه مجاور وسعت یافته و میانجی این توافق حال، نمایندگان ملت را تقبیح نموده و مامورین قضایی را کافر میگوید.

ملا صوفی محمد، بروز یکشنبه به هزاران تن از حامیان خود در صوات گفت که انستیتوت های دیموکراتیک پاکستان همه غیر اسلامی میباشند.

وی میگوید مامورین حکومتی و رهبران مذهبی از این سیستم کافرانه حمایت میکنند و همه اعمال آنان علیه دین اسلام میباشد. وی گفت حیات و مرگ آنان به شیوه کسانی است که ایمان ندارند.

بیانیه صوفی محمد با انتقادات گستردۀ نمایندگان ملت روبرو شده است که شامل احزاب افراطی تری است که در کل با طالبان همدردی دارند.

فاروق ستار، نماینده یک حزب سیاسی در اقلیت که قبلاً هم در مورد این توافق انتقاد نموده بود میگوید بیانات صوفی محمد باید نمایندگان را متقاعد سازد که این معامله را دوباره بررسی نمایند. آقای ستار گفت:

"آنان این اتهامات را آغاز نموده اند که پارلمان غیر اسلامی است، اسامبله غیر اسلامی است، قضات و سیستم عدلی غیر اسلامی است. بنظر من، زمان آن رسیده است تا تمام احزاب مذهبی و سیاسی در مقابل این وضع سر بلند نمایند و حال باید آنان در اینمورد حرف بزنند."

مفسرین میگویند تصمیم حکومت برای مجاز نمودن محاکم اسلامی در دره صوات و دیگر مناطق در ساحه ملاکند به یک تشنج عدلی و صلاحیت های حکومتی منجر گردیده است.

زین شیخ که یک کارشناس قوانین قانون اساسی در کراچی میباشد میگوید تحت قانون اساسی پاکستان، یک طرز العمل عدلی وجود دارد که مطمئن گردند تمام قوانین مطابق به فرامین قرآن باشد.

ولی وی میگوید قضات این محاکم جدید اسلامی، که بنام قاضی ها یاد میشوند اختیارات و صلاحیت های بی سابقۀ دارند که از چهارچوکات قانون خارج میباشد. شیخ میگوید:

"هر قاضی، در مورد قضایا، با تفسیر و تعبیر شخصی خود از قرآن، قضاوت میکند. در نهایت اگر پارلمان این قواعد و مقررات را بررسی نماید و آنرا بصورت قابل ملاحظۀ تغیر دهد، آغاز یک سیستم موازی دیگر در کنار سیستم عدلی کشور پاکستان خواهد بود."

زین شیخ نگران است که محاکم اسلامی تحت نفوذ طالبان، شاید سریعاً وسعت یافته و صلاحیت های حکومت را در دیگر نقاط پاکستان زیر سوال قرار خواهد داد.

بنظر میرسد مذاکرات روی محاکم ملاکند بازهم به بن بست روبرو شده است، زیرا نمایندگان ملت از حکومت تقاضا دارند تا جلو تندروان را بگیرند و مانع محاکمی گردند که خارج از احاطه سیستم عدلی پاکستان قرار دارد.

گروه های طالبان و حامیان شان تعهد نموده اند تا این سیستم محاکم را وسعت بخشیده و قوانین شریعت اسلامی را در سراسر پاکستان مستقر نمایند.

XS
SM
MD
LG