لینک های دسترسی

برتانیه مرحلۀ اول عملیات نظامی در افغانستان را تمجید کرد


برتانیه ختم یک عملیات خشن علیه طالبان را در جنوب افغانستان تمجید نموده مرحلۀ اول عملیات "پنجال پلنگ" را موفق خوانده است.

گوردن برون، صدراعظم برتانیه گفت تلاش های قوای برتانوی در هلمند "حماسی" بود. از زمان آغاز عملیات نظامی در اواخر ماه جون، قوای برتانوی شاهد تلفات روبه افزایش بودند.

مامورین برتانوی میگویند هدف اکنون نگهداشتن منطقه در جوار موضع مستحکم طالبان در قریه جات شمالی لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند میباشد.

حد اقل ۲۰ سرباز برتانوی از اواخر ماه جون تا اکنون کشته شده که شک و تردید مردم برتانیه را در مورد دخالت آن کشور در جنگ افغانستان بیشتر ساخت. از زمان تهاجم برهبری ایالات متحده بخاطر شکست طالبان در سال ۲۰۰۱، ۱۰۸ سرباز برتانوی کشته شده است.

عملیات پنجال پلنگ به تعقیب عملیات قوای پیادۀ بحری ایالات متحده بنام خنجر صورت گرفت. قوای خارجی کوشش میکند آن مناطق متشنج خشونت شورشیان را قبل از انتخابات ۲۰ آگست، باثبات سازند.

در عین حال، دگلاس الکزندر، مسول ادارۀ انکشافی برتانیه میگوید حکومت او از صحبت با طالبان افغان حمایت میکند و بخاطر از بین بردن خشونت ها میخواهد آنها را در روند سیاسی سهیم نماید.

الکزندر که در حال بازدید از افغانستان میباشد به بی بی سی گفت، این مهم است تا از یک طرف بر طالبان فشار نظامی وارد شود، ولی از سوی دیگر برای آنانیکه آماده اند خشونت را تقیبح کنند، راه حل سیاسی را نیز تقدیم شود.

XS
SM
MD
LG