لینک های دسترسی

۷۰۰۰ مرکز رای دهی در سرتاسر افغانستان


مقامات افغان قصد دارند ۷۰۰۰ مرکز رای دهی را در سراسر افغانستان برای انتخابات ریاست جمهوری ماه جاری آنکشور، ایجاد کنند.

با وجودیکه کمیسیون انتخابات افغانستان در مورد حفظ امنیت این مراکز رای دهی نگران میباشند، اما با موفقیت عملیات نیرو های امریکایی و بریتانوی علیه طالبان، در ولایت جنوبی هلمند، رای دهندگان در آن ولایت بیشتر امیدوار گردیده اند.

ماه قبل، عساکر پیاده بحریه ایالات متحده، عملیات ضربه خنجر را در ولایت پر آشوب هلمند در جنوب افغانستان آغاز نمودند تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری ماه جاری، طالبان را از منطقه بیرون کنند. و سه هفته بعد از آن، به ده ها تن از مردان افغان، برای نام نویسی در انتخابات در آن ولایت، صف بستند.

بدنبال عملیات اردوی امریکا، بریتانیا هم عملیات مشابه را بنام پنجه پلنگ، آغاز نمودند.

عبدل حکیم، باشنده منطقه بابا جی میگوید:

"من بسیار خوشحالم که قادر به نام نویسی در اینجا شده ام و میتوانم در انتخابات رای بدهم. امیدوارم کدام مشکل امنیتی بمیان نیاید. من فقط میخواهم آرامی باشد تا من بتوانم به هر شخصی که بخواهم رای بدهم."

عبد الصمد که ۳۵ سال عمر دارد، از بهبود وضع امنیتی استقبال نموده و میگوید:

"شش ماه قبل، در اینجا جنگ بود و هیچ امنیت وجود نداشت. بسیاری از مردم از منطقه فرار نمودند."

بابا جی، قریه گلی ولایت هلمند و زمین های زراعتی اطراف آن و کانال های آب آن، برای مدتها، محل مصئونی برای طالبان بود.

بصد ها تن از عساکر بریتانوی در پیشروری بجانب بابا جی و دریای هلمند، با مقاومت های شدید مواجه گردیده بودند. این ساحه شاداب و ستراتیژیکدر شمال شهر لشکر گاه، مرکز ولایت هلمند، قرار دارد.

از اواخر سال ۲۰۰۱ و اشغال نظامی ایالات متحده، ماه جولایی امسال، یکی از مرگبار ترین ماه ها برای عساکر خارجی در افغانستان بود. ۲۰ عسکر بریتانوی و ۳۵ عسکر امریکایی در ماه جولایی بقتل رسیدند.

ریچارد هالبروک، نماینده خاص رئیس جمهور اوباما برای افغانستان و پاکستان، میگوید:

"ولی این انتخابات بوقت معین دایر خواهد شد. و با عملیاتی که جنرال نیکلسن و همکارانش انجام میدهند، هلمند قادر خواهد بود در این انتخابات اشتراک نماید."

جگرن پدی گین، افسر مسئول نیرو های بریتانوی در منطقه، اوضاع را در هلمند، چنین تعریف میکند:

"زمانیکه طالبان در اینجا بودند، مردم از طالبان حمایت میکردند، و حال که ما اینجا هستیم، مردم بسیار دوستانه و حامیانه با ما رفتار میکنند. آنچه را حال ما باید انجام دهیم، آنست تا موازنه را برقرار نمائیم تا آنان یک آینده بهتر و طویل المدت را ببینند، یک حل و فصل طویل المدت را، البته نی با طالبان، بلکه با حکومت افغانستان."

تونی کوردزمن، مفسر عضو مرکز مطالعات ستراتیژیک بین المللی میگوید آنچه در هلمند صورت گرفت، میتواند نمونۀ برای دیگر نقاط افغانستان برای ناتو و قوای امریکا باشد.

"ما شاید کدام شیوه واضح را نداشته باشیم تا هلمند را آباد نمائیم، ولی حالت فعلی اینکه هلمند را نگهداشته و در نتیجه اعمار نمائیم، ابتکاری بزرگ، علیه یک دشمن حقیقی میباشد. ما شاید در حال حاضر مراحل درستی را در پیش نداشته باشیم ولی حداقل، یک مساعی کامل برای عمل درست و آرزومندی واضح برای درست عمل نمودن وجود دارد."

کارشناسان میگویند اگر تجربه هلمند به شکست مواجه گردد، باز هم یک تجربه آموزندۀ خواهد بود که در طول زمان، درست خواهد شد.

آنان میگویند حکومت اوباما، منابع مورد ضرورت را در یک مدت زمانی تعین شده بین ۱۲ تا ۱۸ ماه برای مشاهده پیشرفت ها در اختیار قرار داده است، که بسیار کافی میباشد.

XS
SM
MD
LG